17 minut temu
Długi stanowią poważny problem wielu Polaków – niespłacone zobowiązana ma ponad 2,5 mln osób. Każda wierzytelność posiada termin ważności, po upływie którego ulega przedawnieniu. Ile on wynosi? Czy dla wszystkich długów jest taki sam? Co przerywa bieg przedawnienia? Wyjaśniamy.
Zadłużenie Polaków z roku na rok wzrasta. Według danych BIK w 2022 r. niespłacone zobowiązania sięgnęły prawie 80 mld zł. Wielu dłużników z utęsknieniem czeka na moment, w którym ich należności ulegną przedawnieniu. Kiedy to się stanie?
W świetle polskiego prawa każde zobowiązanie ma datę wymagalności, po której przekroczeniu nie może już być egzekwowane. Następuje wtedy przedawnienie długu. Nie ma więc podstaw do przekazania go do firmy windykacyjnej, sądu czy komornika. Nie oznacza to jednak, że dług ten przestaje istnieć.
Niespłacone należności mogą być widoczne w takich rejestrach jak BIK, BIG czy KRD. Negatywnie wpływa to na zdolność kredytową, a w przyszłości może uniemożliwić nie tylko zaciągnięcie pożyczki, ale nawet zakupy na raty.
Czytaj również: Emeryci z tych roczników powinni zgłosić się do ZUS. Chodzi o wysokość emerytur
Do 2018 r. przepisy określały termin przedawnienia niespłaconych należności na 10 lat od momentu podpisania umowy. Nowelizacja przepisów spowodowała jednak znaczące skrócenie tego okresu.
Obecnie wynosi on 6 lat. Dotyczy zarówno zobowiązań zaciąganych u osób prywatnych, jak i pożyczek oraz kredytów bankowych, roszczeń spadkowych czy zaległości na karcie kredytowej.
Przedawnienie długu liczy się od roku podpisania umowy, należy jednak pamiętać, że bez względu na dokładną datę, moment wygaśnięcia przypada zawsze na ostatni dzień kalendarzowy roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS