A A+ A++
Z czwórki tyskich kolektywów teatralnych, najwięcej głosów jury zdobył Teatr OdRuchu i spektakl „Po drugiej stronie Wisły”.

Chociaż widownia Teatru Małego na skutek pandemii znowu świeci pustkami, to w teatralnych mediach społecznościowych wiele się dzieje. Końcówka roku należała do teatrów niezależnych.

W ramach projektu „Scena Tychy” przez cztery dni – od 27 do 30 grudnia – Teatr Mały prezentował na swoim kanale YouTube zarejestrowane spektakle czterech działających w Tychach niezależnych grup teatralnych. Spektakle oceniało jury pod przewodnictwem Marii Seweryn, a zwycięzca otrzymał 20 tysięcy złotych na realizację kolejnej premiery.

Na mapie teatralnej miasta Tychy szczególne miejsce zajmują niezależne grupy artystyczne. W ciągu ostatnich kilkunastu lat nurt ten znacząco się rozwinął, a zespoły stworzone przez młodych twórców, zbudowały swój osobisty język wypowiedzi artystycznej, co niejednokrotnie doceniane było na ogólnopolskich festiwalach teatralnych.

Chcąc popularyzować dotychczasowe osiągnięcia niezależnego ruchu artystycznego, a zarazem stymulować jego rozwój, Teatr Mały zaprosił cztery najbardziej utytułowane kolektywy twórcze do udziału w projekcie „Scena Tychy”, w ramach którego publiczność miała okazję obejrzeć online cztery przedstawienia: „Disco Mori” Teatru T.C.R. w reżyserii Macieja Dziaczki, „Monsieur Charlie” Teatru HoM w reżyserii Jakuba Kabusa, „Po drugiej stronie Wisły” Teatru OdRuchu w reżyserii Michała Miszy Czornego i Moniki Szydłowieckiej i „Bal w Operze” Alternatywnego Teatru BELFEgoR w reżyserii Sławomira Żukowskiego.

– Zależało nam na tym, żeby każdy z teatrów zaprezentował przedstawienie, które uzna za najlepiej reprezentujące dyscyplinę artystyczną, w obszarze której działa – mówi dyrektor Teatru Małego w Tychach Paweł Drzewiecki. – Jednocześnie chcieliśmy doprowadzić do spotkania tych twórczości i dać szansę zewnętrznemu jury na omówienie i wspólną analizę tych prezentacji.

W jury zasiadły profesjonalistki: Maria Seweryn – aktorka, reżyserka i prezeska Unii Teatrów Niezależnych, Agnieszka Kulińska – aktorka teatru pantomimy z Wrocławia, wykładowca w Akademii Sztuk Teatralnych oraz Anna Wieczur-Bluszcz – reżyserka teatralna i filmowa.

Jurorki omówiły każde z obejrzanych przedstawień podczas dwugodzinnego Forum Sceny Tychy (transmitowanego online 30 grudnia), a ogłoszenie wyników nastąpiło 31 grudnia. Podczas transmisji na żywo każda z jurorek oznajmiła o swoim werdykcie, uzasadniając swój wybór. Agnieszka Kulińska i Anna Wieczur-Bluszcz mówiły, że największe wrażenie i najwięcej emocji wywołały u nich spektakle „Disco Mori i „Po drugiej stronie Wisły”, przy czym pierwsza z nich oddała swój głos na spektakl Teatru T.C.R., a druga na produkcję Teatru OdRuchu. Rozstrzygnął głos przewodniczącej jury Marii Seweryn, która za najlepszy spektakl prezentowany w projekcie uznała „Po drugiej stronie Wisły”. – Dziękuję za piękne emocje i mądry spektakl. Za to, że pomimo tego, że nie oglądałam tego spektaklu na żywo, mogłam poczuć energię i motywację, dla której opowiadacie tę historię – mówiła Anna Wieczur-Bluszcz.

– Obydwa te spektakle bardzo mnie poruszyły i trudno było podjąć decyzję, także dlatego, że zarejestrowane i ogladane online spektakle to w pewnym sensie zaprzeczenie istocie teatru jako czegoś, co się dzieje na żywo, co jest dialogiem między aktorem a widzem – powiedziała Maria Seweryn.

Mimo, że tym razem spotkanie twórców z widzami odbyło się za pośrednictwem ekranu i łącza internetowego, jurorki podziękowały dyrektorowi Teatru Małego za pomysł i organizację projektu „Scena Tychy”.

Zwycięzca – Teatr OdRuchu – otrzymał budżet na realizację w 2021 roku kolejnej premiery na scenie Teatru Małego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak założyć Internetowe Konto Pacjenta? Poradnik krok po kroku
Następny artykułCo w Planetarium Wenus? Pierwsze kosmiczne spotkanie w nowym roku! [Trochę kultury, proszę!]