A A+ A++

Czystość mikrobiologiczna wody ma ogromny wpływ na jej bezpieczeństwo. Dzięki regularnym badaniom można stwierdzić, czy w wodzie nie ma chorobotwórczych bakterii, zagrażających zdrowiu ludzi czy zwierząt, a także zastosować środki ochronne. Jak wykonuje się badanie mikrobiologiczne wody? Kiedy jest konieczne?

Badanie mikrobiologiczne wody – regulacje prawne

Aspekty prawne dotyczące czystości mikrobiologicznej wody reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach. Profesjonalne badanie wody jest bardzo ważne, ma wpływ na ludzkie życie i zdrowie. Musi być wykonywane regularnie, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.

Badanie wody – jakie zanieczyszczenia wody mogą być niebezpieczne?

W wodzie mogą znajdować się różnego typu bakterie, które są groźne dla ludzi. Badanie mikrobiologiczne wody pozwala wykryć m.in.:

  • Bakterie wskaźnikowe – ich wykrycie wskazuje na zanieczyszczanie fekalne.
  • Paciorkowce kałowe z rodzaju Streptococcusi Enterococcus – ich obecność świadczy zazwyczaj o nieprawidłowym procesie uzdatniania wody.
  • Legionella – występują w instalacjach wodociągowych ciepłej wody i klimatyzacjach, mogą wywoływać groźną chorobę legionellozę.

Do zanieczyszczeń wody najczęściej dochodzi wskutek wycieku ścieków, starych oraz nieszczelnych sieci wodociągowych, a także wtórnego zanieczyszczenie w czasie dystrybucji. Przyczyną może być również przenikanie ścieków z szamb, a także zanieczyszczenia dostające się do studni i ujęć. 

Mikrobiologiczne badanie wody – jak i kiedy je wykonać

Badanie wody ze studni jest niezbędne dla osób, które mają własne ujęcie. Pozwala to wykryć niebezpieczne mikroorganizmy, które mogą zagrozić zdrowiu wielu ludzi. Badanie wody w studni warto być wykonane przez profesjonalne laboratorium, które bada, czy w wodzie są organizmy wskaźnikowe, potencjalnie szkodliwe minerałów, a także bakterie, grzyby i wirusy. Woda musi być badana w związku z wymogami sanepidu i spełniać wszelkie wytyczne. Badanie bakteriologiczne wody przeprowadza się głównie metodą posiewu na podłożu odżywczym. Na płytkach umieszcza się próbki wody, dodaje się do nich pożywki, umieszcza w odpowiedniej temperaturze i sprawdza, jakie bakterie się namnażają. W przypadku podejrzenia o obecność w wodzie bakterii z grupy coli wykonuje się badanie metodę membranową, a następnie stosuje się filtrację na sterylnej membranie. Oprócz badania mikrobiologicznego wykonywane jest również badanie fizykochemiczne wody. Polega na ocenie wskaźników organoleptycznych tj. smak, zapach, barwa oraz ilość konkretnych substancji chemicznych, które zawarte są w wodzie. Można również kompleksowe badanie wody. Nie zaleca się samodzielnego pobierania próbek, powinny to wykonać wyszkolone osoby. Badanie jakości wody może wykonać sanepid, specjalistyczne laboratorium oraz firma z branży uzdatniania wody. Warto wybrać profesjonale laboratoria, które badają wodę różnymi metodami, również wykonują kompleksowe badanie mikrobiologiczne wody zimnej i ciepłej dla lokali gastronomicznych, uwzględniając obowiązujące przepisy i wymagania Sanepidu. Zaleca się, aby badania wody wykonywać co najmniej raz na rok, a także wtedy, gdy istnieje ryzyko skażenia. 

Badanie wody jest bardzo ważne, dlatego warto wykonywać jest regularnie. Zaleca się, aby próbki badać co najmniej raz na rok, a także wtedy, gdy istnieje ryzyko skażenia. Warto o tym pamiętać, bo zaniedbania mogą mieć niebezpieczne konsekwencje. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDłużnicy nie zamieszkają w kontenerach
Następny artykułMłodzież oznakowała trasy rowerowe w powiecie