296 osób usłyszało zarzuty nielegalnego postępowania z odpadami w toczących się śledztwach. W pierwszej połowie tego roku do sądów trafiło 48 spraw przeciwko 98 oskarżonym – wynika z informacji Prokuratury Krajowej.
W odpowiedzi na pytania PAP, rzecznik PK prok. Łukasz Łapczyński poinformował, że na koniec czerwca w prokuraturze prowadzone były 54 śledztwa dotyczące nieodpowiedniego postępowania z odpadami, w toku których zarzuty popełnienia przestępstw przedstawiono 296 podejrzanym. 148 z nich usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 105 podejrzanych trafiło do aresztu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
— Ozdoba na konferencji Grabca. Doszło do awantury! „Co pan z Nitrasem przebywał wczoraj na jakiejś imprezie, że pan jest taki skoczny?”
— Tak działała Platforma ws. śmieci! Ozdoba ujawnia szkodliwą poprawkę ich autorstwa: „Celowe działanie czy skrajna niekompetencja?”
— Ozdoba rozbija w pył narrację opozycji: Nie ma żadnego importu śmieci do Polski. Politycy PO kłamią i dezinformują społeczeństwo
PK podała, że w pierwszej połowie 2023 r. do sądów skierowano 48 spraw, przeciwko 98 oskarżonym o czyny z art. 183 kk, czyli nielegalne postępowanie z odpadami. 31 oskarżonym zarzucono w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec oskarżonych zastosowano 7 mln zł zabezpieczenia majątkowego.
Z kolei w 2022 r. jednostki prokuratury skierowały akty oskarżenia w 128 sprawach przeciwko 241 oskarżonym, w tym wobec 35 oskarżonych zarzuty dotyczą również działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Wobec sprawców zastosowano zabezpieczenie majątkowe na kwotę 22 mln zł.
Kto koordynuje postępowania?
Jak poinformował Łapczyński, postępowania dotyczące nielegalnego gospodarowania odpadami niebezpiecznymi koordynuje i monitoruje Departament Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej.
W jednostkach prokuratury szczebla okręgowego i regionalnego wyznaczono prokuratorów – koordynatorów tych postępowań. Ich celem jest gromadzenie danych o tego rodzaju przestępczości, co pozwala na ocenę skali zjawiska i ujawnianie ew. powiązań personalnych pomiędzy poszczególnymi osobami dopuszczającymi się tego rodzaju przestępstw m.in. pod kątem popełniania ich w ramach zorganizowanej przestępczości, utrzymywanie i koordynowanie w zależności do potrzeb współpracy z właściwymi organami, a także inicjowanie postępowań prokuratury na płaszczyźnie poza karnej. Ponadto w Prokuraturze Krajowej opracowano i przekazano prokuratorom wskazówki dotyczące metodyki prowadzenia tego rodzaju postępowań
— podała prokuratura.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
— Wiceminister Jabłoński odpowiada na zarzuty Tuska: Za PO do Polski zjeżdżały miliony ton śmieci, byliśmy ich importerem
— Tusk znów uderza w PiS. Minister Moskwa: „Cynicznie i głupio wykorzystuje Pan pożar śmieci zwiezionych w czasie Pana rządów”
gah/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS