Ograniczenie produkcji objęło 10 zakładów górniczych PGG: Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Piast w Bieruniu, Ziemowit w Lędzinach, Halemba i Pokój w Rudzie Śląskiej, Chwałowice w Rybniku, Marcel w Radlinie, Rydułtowy w Rydułtowach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Wujek w Katowicach.
“Podczas przestoju w tych kopalniach prowadzono wszelkie niezbędne prace zabezpieczające, które pozwolą na płynne rozpoczęcie wydobycia po przerwie. Od poniedziałku przodki i ściany wydobywcze będą normalnie pracować” – zapewniał rzecznik spółki Tomasz Głogowski.
Przedstawiciele tej największej w Polsce górniczej firmy podkreślają jednak w komunikacie, że podobnie jak wszystkie firmy sektora wydobywczego PGG działa obecnie “w warunkach rozległego i głębokiego kryzysu wywołanego pandemią COVID-19”.
Równocześnie rzecznik zaznaczył: “Dzięki masowemu programowi badań przesiewowych i rygorystycznym środkom ostrożności, ze wstrzymaniem produkcji włącznie, zagrożenie udało się opanować. Epidemia w PGG szybko wygasa”.
Od pierwszych dni maja wśród pracowników PGG wykonano – w dwóch turach badań przesiewowych – ponad 50 600 testów na obecność SARS-CoV-2.
Według najnowszych danych, w Polskiej Grupie Górniczej wyzdrowiało już 88 procent spośród ponad 1900 zakażonych koronawirusem pracowników – i z każdym dniem rośnie liczba tzw. ozdrowieńców, którzy mogą bezpiecznie wrócić do pracy.
“Stuprocentowy wskaźnik ozdrowień odnotowały ruchy wydobywcze Pokój i Wesoła oraz Zakład Produkcji Ekopaliwa w Woli i spółka zależna Centrum Logistyki Materiałowej PGG. W wielu oddziałach PGG odsetek ozdrowieńców zbliża się do stu procent – np. w kopalni Sośnica wynosi 99 procent, w kopalni Murcki-Staszic oraz ruchu Jankowice kopalni ROW – 96 procent” – poinformował Tomasz Głogowski.
Systematycznie maleje też liczba pracowników objętych kwarantanną: obecnie jest ich mniej niż 300, podczas gdy w szczytowym momencie epidemii było ich ponad 2 tysiące.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS