A A+ A++

Opinie nie podlegają sprostowaniu, mogą być zaś przedmiotem polemiki – wskazuje Dariusz Pluta, adwokat specjalizujący się w prawie mediów.

Fundacja Reduta Dobrego Imienia przygotowała projekt szybkiego sprostowania prasowego, na wzór protestu wyborczego. Jak pan ocenia pomysł?

Nie wierzę w realność terminów ,,godzinowych”, byłoby to możliwe, gdyby projekt przewidywał utworzenie w sądach wydziałów prasowych. Ale takie rozwiązanie obciążałoby budżet.

Prawo żądania sprostowania miałoby przysługiwać organizacji społecznej, jeżeli wykaże jego ścisły związek z działalnością, np. ochroną prawdy historycznej, dobrego imienia Polaków.

To ciekawy pomysł. Umożliwiłoby to takim organizacjom prostowanie kłamstw i nieścisłości historycznych czy odnoszących się do zbiorowości, jak państwo, naród. Nie przekonuje mnie zaś próba ukształtowania nowego sprostowania zbyt szczegółowo. Sprostowanie to narzędzie do korekty nieprawdziwych lub nieścisłych informacji. W tym tkwi jego siła i zasadność przyspieszonych procedur, których celem jest korekta nieprawdziwej informacji rozpowszechnionej w prasie. Opinie, oceny, poglądy nie podlegają zaś sprostowaniu, ale mogą być przedmiotem polemiki.

Puryści, zwykle po stronie mediów, uważają, że każde zdanie sprostowania winno się zaczynać: „Nieprawda, że…”.

Dużo w tym racji. W prawie prasowym występowała kiedyś odpowiedź prasowa (odrębna od sprostowania), z której ustawodawca słusznie zrezygnował, zostawiając sprostowanie nieprawdziwych i nieścisłych wiadomości. Moim zdaniem tylko takie sprostowanie jest racjonalne i zrozumiałe dla czytelnika.

Sprostowanie bywa bardzo często nadużywane.

Temu sprzyja dominująca w orzecznictwie tzw. subiektywistyczna teoria sprostowania, zakazująca obiektywizacji jego treści z punktu widzenia jej prawdziwości. W skrajnych przypadkach sprostowanie służy jedynie rozpowszechnieniu nieprawdziwych informacji przedstawianych jako stanowisko prostującego, który w ten sposób osiąga swoje wiz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyższe stawki VAT: prowizorka na kolejną dekadę
Następny artykułPolicja ostrzej bierze się za kierowców i pasażerów. Od dziś wysokie kary, grupy SPEED ruszają na łowy