A A+ A++

I nie ma znaczenia, że takie zdjęcie nie jest podpisane imieniem i nazwiskiem pacjenta. Wyjątkiem jest wyrażenie przez niego zgody na publikację zdjęcia.


Chory do rozpoznania


Wraz z kolejną falą koronawirusa przybywa wrzucanych do mediów społecznościowych zdjęć RTG płuc zniszczonych przez Covid-19 czy obrazów z tomografii klatki piersiowej. Medycy apelują, by ludzie się szczepili, bo skończą jak pacjenci, których płuca prezentują w sieci. Czasem zdjęciu towarzyszy komentarz w stylu: „nie dość, że palił, to się nie zaszczepił”. 


Czytaj więcej

Przez PESEL można stracić dostęp do certyfikatu szczepienia

Autorzy postów tłumaczą, że nie naruszają prawa, bo obraz nie jest podpisany, więc jest anonimowy.


Prawnicy są innego zdania.

– Zdjęcie to element dokumentacji medycznej. Wśród przypadków opisanych w art. 26 ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, przewidującego wszystkie przypadki udostępniania dokumentacji medycznej, nie ma publikacji w mediach społecznościowych elementu dokumentacji medycznej. Ocena tego rodzaju sytuacji musi być jednoznaczna: nie wolno tego robić – mówi dr Paweł Litwiński z kancelarii Barta Litwiński, ekspert RODO. Dodaje, że jedynym dopuszczalnym przypadkiem jest udostępnianie dokumentacji po anonimizacji szkole wyższej lub instytutowi badawczemu w celach naukowych. 


Zdaniem dr. Litwińskiego medycy publikujący takie zdjęcia błędnie rozumieją pojęcie anonimizacji, czyli takiego przekształcenia informacji, by nie dało się jej powiązać z osobą, której ta informacja dotyczy. 


A prof. Andrzej Marszałek, konsultant krajowy patomorfologii, dodaje, że w anonimizacji nie ma miejsca na wartościujące komentarze. 



Autopromocja


LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ

Prawnicy zwracają uwagę, że jeśli medyk wrzucający zdjęcie pacjenta pracuje w konkretnym ośrodku, chorego mogą rozpoznać inni pracownicy tej placówki, co również przekreśla anonimowość.


Według mec. Kajetana Komara-Komarowskiego, radcy prawnego OZZL, zdjęcie wrzucone do mediów społecznościowych może zidentyfikować inny lekarz, który powiąże obraz z konkretną osobą. 


Ni … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRejestracja zgonów – jednodniowe utrudnienia
Następny artykułZafundowali nam podwyżki. Zobacz za co więcej zapłacisz w Elblągu