A A+ A++

Pewnie wielu płocczan nie zna tego miejsca. W pobliżu dawnej Fabryki Maszyn Żniwnych, przy torach, w pobliżu ul. Targowej w Płocku stoi kurhan z ogromnym krzyżem. W 101 rocznicę obrony Płocka 1920 roku przypominamy historię tego miejsca.

Obrona Płocka, która rozegrała się 18 i 19 sierpnia 1920 roku, była jednym z istotnych epizodów wojny polsko-bolszewickiej. Zarówno obrońców Płocka, jak i żołnierzy, pochowano we wspólnej mogile. W 1925 roku Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojennymi doprowadziło do usypania kurhanu, przy którym oddawano cześć bohaterom tych wydarzeń.

Po wojnie zapomniano o tym miejscu, a podczas rozbudowy Fabryki Maszyn Żniwnych istniała realna groźba, że mogiła przy ul. Targowej zostanie zniszczona. Wówczas, w 1966 roku, Tadeusz Borkowski i Adam Rakowski umieścili na szczycie Krzyż Harcerski. Od tamtej pory Bratnia Mogiła nazywana jest Kopcem Harcerzy.

– Krzyż postawiony został przez prawicę płocką z inicjatywy Tadeusza Zielińskiego z KPN – wspomina Zenon Dylewski, Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej i dawny płocki radny. – Akcją kierowali radni miasta Płocka: Tadeusz Taworski i Józef Kolczyński z pomocą wojska i policji. Nadleśnictwo Łąck ofiarowało drzewo – dodaje.

Uroczystość zorganizował Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, krzyż poświęcił ksiądz
Marian Lipski. W czasie uroczystości uhonorowano również lokalnych patriotów Złotymi i Srebrnymi Medalami Opiekunów Miejsc Pamięci Narodowej oraz odznakami Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

– Nieliczni zebrani na uroczystości poświęcenia Krzyża, stanowili przekrój płockiej społeczności. Znamię Boga zjednoczyło wszystkich. W jednym szeregu stali ludzie o odmiennych poglądach. Prawica i lewica pod znakiem Wiary bez nienawiści i złej woli. Pragnienie zmian i jedności było tak wielkie i czyste, że powszechne czynienie dobra stawało się naturalną powinnością. Każdy z nas odnalazł w duszy lepszą stronę swojego jestestwa w
wolnej Polsce. Mógł i przekazywał Dobro na miarę swoich możliwości. To była wielka siła DUCHA, dzięki której powstała książka dr. Tadeusza Chrostowskiego „OBRONA PŁOCKA 1920”, która dała przekaz o historii usypania Mogiły – wraca pamięcią Zenon Dylewski, który przekazał nam film z uroczystości przy Kopcu Harcerzy z 2005 roku.

To właśnie w tym miejscu co roku organizowany jest wieczorny capstrzyk, poświęcony pamięci tych wydarzeń. Jak piszą harcerze płoccy, gromadzą się tam płocczanie, harcerki i harcerze, przedstawiciele organizacji kombatanckich i władz miasta. To szczególne miejsce, w którym odbywają się także obietnice zuchowe i przyrzeczenia harcerskie. Przebiegają tu także trasy biegów na stopnie i gier terenowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Gdynia: Poszukujemy mężczyzn, którzy mogą mieć związek z kradzieżą w sklepie
Następny artykułUSA: Dane klientów amerykańskiej sieci T-Mobile narażone na wyciek