Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wydarzenie zatytułowane „Niech zagra dla nas fidel płocka – koncert i opowieść”
23 marca o godzinie 12 na profilu facebookowym Muzeum Mazowieckiego w Płocku wydarzy się coś niezwykłego – na żywo zagra fidel płocka. To instrument, którego dźwięki rozbrzmiewały na ulicach Płocka pięć wieków temu, będzie też przedstawiona historia tego ciekawego instrumentu.
– Musimy cofnąć się do roku 1985 roku. Wtedy właśnie, podczas prac archeologicznych na Starym Rynku w Płocku, z nieużywanej od wieków latryny wydobyto artefakt przypominający nieco dzisiejsze skrzypce. Znalezisko natychmiast zyskało sławę, specjaliści od instrumentów i muzyki dawnej stworzyli kopię odnalezionego artefaktu. Nazwano ją fidel płocka. Pamiętać jednak należy, że owa znana już dziś szeroko kopia została w pewnym sensie udoskonalona, zmodyfikowana. Jest głośniejsza i bardziej efektowna niż delikatne znalezisko ze Starego Rynku – wyjaśnia Muzeum Mazowieckie w Płocku.
Otwarte więc pozostawało pytanie, jak brzmiała oryginalna fidel płocka. Znaleźli się jednak ludzie, którzy zdecydowali się na rekonstrukcję wierną oryginałowi. Powstała wierna kopia i okazało się, że cechuje się fascynującym brzmieniem.
– 23 marca spotkamy się z ludźmi, którzy owo pytanie zadali, a potem płocki instrument na nowo zrekonstruowali. Opowiedzą nam, jak to z fidelą płocką było, kto grał na tego typu instrumentach i jakiej techniki używał, co decyduje, że fidel brzmi tak, a nie inaczej. Posłuchamy także fideli w akcji. Z głośników waszych telefonów i komputerów popłyną porywające dźwięki instrumentu sprzed lat. Te same lub bardzo podobne do tych, które bawiły, wzruszały i porywały do tańca naszych przodków – zachęca Muzeum Mazowieckie w Płocku.
Z fidelową opowieścią do Płocka przyjedzie Hubert Połoniewicz – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, artysta, lutnik. Jest on wytwórcą polskich instrumentów historycznych takich jak: suka biłgorajska, chordofon płocki, fidel płocka, suka mielecka oraz zagranicznych instrumentów ludowych, takich jak norweskie skrzypce ‘hardanger fele’.
Hubert Połoniewicz stworzył instrumenty m.in. dla zespołów Sutari, Same suki, In Fidelis, Mehehe, Taboret, Karolina Cicha and company, Żywiołak, Yerba Mater, Wielbłądy. To właśnie on wykonał historyczną rekonstrukcję płockiego instrumentu.
Na fideli zagra Bart Pałyga, wiolonczelista, multiinstrumentalista, improwizator, który specjalizuje się w grze na kilkunastu instrumentach etnicznych z całego świata. Bart jest prekursorem użycia technik śpiewu gardłowego i alikwotowego w muzyce folkowej i rozrywkowej w Polsce.
Bart Pałyga z Karoliną Cichą zdobył Grand Prix i nagrodę publiczności Burza Braw na festiwalu Nowa Tradycja w 2013 roku, na którym otrzymał również Złote Gęśle dla najlepszego instrumentalisty. To wieloletni współpracownik Marii Pomianowskiej, współtworzy zespoły Yerba Mater, Masala, Village Kollektiv, Mosaik, Milo Ensemble i Laterna. Nagrał dwadzieścia albumów z muzyką świata i filmową.
Opowieść połączona z koncertem odbędzie się w stylowych wnętrzach wystawy „X wieków Płocka” Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Tuż obok naszych gości prezentowana będzie oryginalna płocka fidel. Całość będzie transmitowana na żywo na profilu facebookowym Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS