W tym roku Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia. Traf chciał, że ta ważna rocznica ma miejsce w roku patrona placówki oraz w 200 rocznicę jego narodzin.
Popularny płocki „Chemik” powstał w związku z budową Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych. Minister Przemysłu Chemicznego w 1962 roku powołał 3-letnią Zasadniczą Szkołę Zawodową dla Pracujących i Państwową Szkołę Techniczną. Uczniami tych szkół zostali pracownicy MZRiP, kształcąc się na kierunkach: aparatowy przemysłu chemicznego, technologia przerobu ropy naftowej i analiza chemiczna.
Co ciekawe, pierwsza siedziba szkoły mieściła się na osiedlu Radziwie, przy ul. Kolejowej 6 i było w niej tylko 6 klas. W tym czasie powstał nowy budynek, przy Al. F. Kobylińskiego 25, do którego w 1964 roku przeniesiono szkołę.
Już za niespełna miesiąc placówka będzie obchodzić 60 lat istnienia. Główne obchody zaplanowane są na 17 i 18 listopada 2022 r.
– Zgodnie z aktem powołania, 8 czerwca 1962 roku powstała przyzakładowa szkoła, kształcąca pracowników ówczesnych Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych. W tym roku mija nam więc 60 lat istnienia i kształcenia młodzieży oraz dorosłych, głównie na potrzeby obecnie PKN ORLEN, a wcześniej MZRiP oraz Petrochemii Płock – mówi Bartłomiej Biernacki, p.o. Dyrektora Zespołu Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku.
To właśnie z tej okazji przygotowywane są uroczystości jubileuszowe, które odbędą się w czwartek i piątek. Pierwszy dzień to obchody wewnętrzne szkoły, podczas której uczczona zostanie m.in. pamięć nauczycieli „Chemika”, których już nie ma wśród nas.
– Na naszym wewnętrznym patio chcemy posadzić drzewo pamięci, będzie to dąb. Obok niego stanie tablica pamiątkowa, upamiętniająca pracowników tej szkoły. Chcemy również zakopać kapsułę czasu dla potomnych, żeby po latach można było zobaczyć co działo się w 60. rocznicę powstania szkoły – tłumaczy Bartłomiej Biernacki.
Zdradzimy przy tym, że w kapsule znajdzie się m.in. najbliższy egzemplarz gazety PetroNews z 27 października 2022 r., w którym zamieścimy artykuł o rocznicy płockiego „Chemika”.
– Do kapsuły włożymy też wierną kopię powołania szkoły, zdjęcia z jej budowy, udokumentujemy także 60. jubileusz placówki – wyjaśnia dyrektor ZSCE.
Dzień później, 18 listopada, odbędą się główne obchody jubileuszu. Rozpocznie je Msza Św. w kościele św. Jana Chrzciciela, której przewodniczyć będzie ks. bp Roman Marcinkowski, a oprawę muzyczną zapewni Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses.
– Być może uda się też dochować tradycji 50. jubileuszu i przejść procesją z kościoła do szkoły, oczywiście jeśli pozwoli na to pogoda – mówi Bartłomiej Biernacki.
O godzinie 12 rozpoczną się uroczystości typowo akademickie, w tym występ okolicznościowy, który przedstawi w skrócie historię 60 lat szkoły, będą też wspomnienia absolwentów i nauczycieli, którzy są już na emeryturze. Będzie to także okazja na spotkanie absolwentów ze swoimi nauczycielami i wychowawcami.
Na godzinę 14 zaplanowano wernisaż wystawy jubileuszowej, otwartej dla wszystkich mieszkańców. Wystawa pamiątkowych zdjęć, które w oryginale znajdują się w kronice szkolnej, będzie ustawiona na pierwszym piętrze szkoły. To bardzo ciekawe fotografie, utrwalające zarówno proces powstawania placówki, jak i zmiany, jakie w niej zaszły.
– Połączymy to ze zwiedzaniem budynku szkoły, który zmienia się cały czas. Myślę, że warto pokazać, jak wygląda obecnie, będzie to na pewno okazja do wspomnień – podkreśla dyrektor.
W programie jest też koncert jubileuszowy, który odbędzie się około godz. 16. Znajdą się tam polskie utwory z każdego minionego dziesięciolecia od czasu powstania szkoły.
Już wiadomo, że w uroczystości wezmą m.in. osoby, które jako pierwsze były absolwentami placówki. W imieniu organizatorów wydarzenia, zapraszamy do zwiedzania wystawy, która w piękny sposób pokaże historię szkoły i jej związek z jedną z najważniejszych polskich firm – PKN ORLEN.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS