W sytuacji, gdy odwołano wszystkie wydarzenia kulturalne z powodu koronawirusa, Płocka Orkiestra Symfoniczna zdecydowała się przyjść z koncertem do domów miłośników muzyki.
Płocka Orkiestra Symfoniczna, podobnie jak wszystkie instytucje kultury w naszym kraju, ale i w wielu miejscach na świecie, odwołała swoje koncerty. Jednak w tym trudnym czasie płoccy muzycy zdecydowali, że jeśli nie mogą nas zaprosić na koncert, to przyjdą z koncertem do nas.
– Przechodzimy na tryb on-line, będzie się z państwem spotykać tutaj, w wirtualnym świecie, opowiemy o naszej historii, zaprezentujemy fragmenty naszych najciekawszych koncertów, przybliżymy naszych muzyków, którzy teraz pracują w domach, pokażemy, jak funkcjonuje administracja, opowiemy o edukacji i uwaga! Będziemy też koncertować on-line i to już niebawem. Od dziś będziemy spotykać się z państwem codziennie. A zatem zostańcie w domach, zostańcie z nami, z Płocką Orkiestrą Symfoniczną – opowiadają płoccy symfonicy.
Wydarzenia będzie można obejrzeć na kanale YouTube oraz profilu facebookowym Płockiej Orkiestry Symfonicznej.
Harmonogram atrakcji przygotowanych przez Płocką Orkiestrę Symfoniczną:
20 marca
Nowy cykl koncertowy – POS Kameralnie, czyli koncerty kameralne muzyków naszej orkiestry.
Piątek godz. 19:00
Wystąpią:
Dagmara Dąbkowska – I skrzypce
Piotr Kelm – II skrzypce
Marek Chojnacki – altówka
Katarzyna Beresińska – wiolonczela
W programie:
J. Pachelbel – Canon in D
W. A. Mozart – Serenada Eine Kleine Nachtmusik cz. III Menuet
A. Vivaldi – Birdsong (Wiosna)
J. Brahms – Walc nr 15 (Ze zbioru 16 walców na fortepian, op. 39)
A. Dvořák – Humoreska
Na powitanie wiosny płoccy symfonicy zaprezentują fragment jednego ze słynnych koncertów Antonio Vivaldiego Cztery Pory Roku „Wiosna”. Utwór ten jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł muzyki klasycznej, a to dzięki Polskiemu Radiu, które wykorzystuje ten motyw w jednej ze swoich audycji. Muzycy wykonają także utwory Pachelbela, Mozarta, Brahmsa, a także Dvoraka.
21 marca
Z historii POS – o początkach organizacji i pracy administracji w POS opowie Anna Żółtowska, główna księgowa w latach 1977 – 2007
22 marca
Specjalny koncert dla Najmłodszych z cyklu „Muzyczne Poranki” godz. 11:00
Z. Niedzielak – Czarodziejska batuta
Kolejna propozycja POS skierowana jest do całych rodzin, a w szczególności do najmłodszych melomanów. Muzycy zaprezentują wersję koncertową bajki, której premiera odbyła się 29 maja 2015 roku w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku.
– Na początku był chaos… muzyczny. Instrumenty kłóciły się między sobą, jeden chciał być ważniejszy od drugiego. Nie umiały ze sobą współgrać i tworzyć pięknej muzyki. Ale przyszła na świat piękna wiolonczela, a potem zjawił się fagot. Zakochali się w sobie. Perkusja podarowała im nadzwyczajną różdżkę – batutę. Od tamtej pory w filharmoniach zagościły cudowne dźwięki, które stworzyły instrumenty, „dogadując” się dzięki czarodziejowi, który nimi dyrygował – fragment artykułu portalu petronews.pl z dnia 30 maja 2015 roku.
Spektakl „Czarodziejska batuta” to doskonałe połączenie muzyki i tańca, którym muzycy wzbudzili zachwyt najmłodszych melomanów. Słowa baśni miały odzwierciedlenie w wydarzeniach dziejących się na scenie, a działo się sporo. Dzieci oglądające spektakl poznały „historię” muzyki z bajkowego punktu widzenia.
„Czarodziejska batuta” to muzyczna opowieść napisana przez jedną z klarnecistek Płockiej Orkiestry Symfonicznej – Zuzannę Niedzielak, kompozytorkę, i pedagoga, która w doskonały sposób zaprezentowała brzmienie klasycznych instrumentów – każdego z osobna i na końcu wszystkich razem. Dopełnieniem dźwięku instrumentów było niezwykłe przedstawienie baletowe. Baśń czytał aktor, Łukasz Jakubowski.
Niezwykłą opowieść uświetnił taniec zaprezentowany przez tancerzy baletowych: Agatę Bednarską, Artura Żymełkę, Konstantego Popova, Magdalenę Tonn oraz Marka Szczygła. Reżyserią i opracowaniem scenograficznym zajęła się Maja Baczyńska, kostiumy – Dorota Banaszczyk, choreografia – Artur Żymełka. Całość dopełniła Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą „czarodzieja” – tak dzieci nazywają dyrygenta Michała Kocimskiego.
23 marca
Z historii POS
24 marca
Z historii POS
Fragment koncertu „100. Rocznica urodzin Andrzeja Panufnika” – godz. 19.00
25 marca
Z historii POS
26 marca
Z historii POS
27 marca
Z historii POS
POS Kameralnie – piątek godz. 19:00
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS