Prezydent Płocka przedstawił podczas wideokonferencji, poprzedzającej Sesję Rady Miasta, działania związane z panującą w kraju epidemią koronawirusa.
Zgodnie z zarządzeniem prezydenta z dn. 3 kwietnia, obniżona została stawka za użytkowanie przez przedsiębiorców i inne podmioty nieruchomości należących do miasta na cele objęte ograniczeniami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. W okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca wynosić będzie 1 zł + VAT, niezależnie od wielkości powierzchni. Obniżeniu uległa również stawka zajęcia 1 mkw. pasa drogowego za dzień, która obecnie wynosi 1 gr.
Natomiast w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2020 roku za użytkowanie przez przedsiębiorców oraz inne podmioty lokali użytkowych miasto będzie pobierało opłatę w wysokości 1% stawki czynszu obowiązującego w miesiącu marcu 2020 roku.
Podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Płocka radni będą pracować nad uchwałami zwalniającymi z podatku od nieruchomości mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Uchwała obejmuje zwolnienie dla obiektów, które związane są prowadzoną działalnością gospodarczą.
Wspomniana uchwała pozwoli również umorzyć niezapłacony podatek od nieruchomości za okres trwania epidemii.
– W przypadku dużych przedsiębiorców będzie możliwość przedłużenia terminu płatności podatku od nieruchomości za trzy miesiące od przyznania pomocy, ale nie dłużej, niż do 30 września 2020 roku. Co ważne, każda z tych ulg, zwolnień, przedłużeń odbywa się na wniosek przedsiębiorcy – informuje prezydent Płocka.
Podczas sesji rady miasta pojawią się również uchwały, dotyczące zawieszenia opłat za żłobki i oraz dofinansowania do remontów zabytków. Wsparcie mają otrzymać między innymi:
- parafia katedralna na konserwację dwóch ołtarzy,
- parafia prawosławna na konserwację ikon,
- kościół mariawitów na prace przy kompleksie klasztornym,
- Towarzystwo Naukowe Płockie na wymianę okien w domu pod opatrznością,
- parafia św. Aleksego w Trzepowie na remont dachu kościoła,
- remonty prywatnych kamienic przy ulicach: Bielskiej, Kwiatka, Grodzkiej i Kościuszki.
Płocka elektromobilność
Podczas najbliższej sesji płoccy radni mają podjąć uchwałę, dotyczącą punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami o elektromobilności, Płock musi przedstawić plan rozmieszczenia stacji ładowania samochodów elektrycznych, liczby ich punktów i mocy.
– Już od dawna rozmawialiśmy z Energą na ten temat. Do końca roku powinno w Płocku działać aż 60 punktów ładowania. Potrzebna jest teraz uchwała, która pozwoli Enerdze na realizację tych planów – mówił prezydent Andrzej Nowakowski.
Inwestycje
Prezydent podkreślił, że w Płocku nadal realizowane są zaplanowane inwestycje. Część z nich jest bliska zakończenia, jednak wystąpił problem z pozyskaniem mas bitumicznych.
– Chociażby ul. Maneżowa, czy część Kilińskiego, część Grabówki, one mogłyby być już zakończone, gdyby nie to, że wykonawca, niestety, nie jest w stanie ściągnąć mas. Trzeba poczekać, aż wytwórnia na nowo ruszy, pewnie dopiero po świętach, i w efekcie skończone będą te inwestycje – wyjaśniał prezydent.
Miasto, pomimo obecnych i zbliżających się trudności, nie rezygnuje z realizacji inwestycji zapisanych w budżecie. Władze Płocka będą szukały oszczędności „tam, gdzie będzie to możliwe”. Prezydent w tym kontekście wymienił działania bieżące. Andrzej Nowakowski powiedział, że straty w budżecie wynikające z epidemii koronawirusa mogą wynieść kilkadziesiąt milionów zł.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS