A A+ A++

W ostatnich dniach otrzymujemy od wielu czytelników pytania, czy dzieje się coś niepokojącego w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN. Jak tłumaczą, od kilku dni odczuwają intensywny, nieprzyjemny zapach od strony Zakładu, widać również siwy dym. Sprawdziliśmy, czym spowodowane są uciążliwości.

Do naszej redakcji wpływają od kilku dni pytania w sprawie nieprzyjemnych zapachów, odczuwalnych w Płocku.

– Dlaczego od wielu dni codziennie tak śmierdzi z Orlenu, że ledwo można oddychać? I kiedy to się skończy? Mieszkam w centrum, pracuję w centrum, od wielu dni od rana jest nie do wytrzymania. Musimy zamykać okna, a do pracy ledwo idę – zauważa mieszkanka Płocka.

Pozostałe wiadomości były w podobnym tonie – czuć „zgniłe jaja”, widać siwy dym, zapach jest trudno znieść, a okna muszą być zamknięte, inaczej do mieszkania wdziera się duszący zapach.

Poprosiliśmy PKN ORLEN o sprawdzenie, czy zadziało się w ostatnich dniach coś, co mogło spowodować taką kumulację nieprzyjemnych zapachów.

– Uprzejmie informujemy, że we wskazanym okresie w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN w Płocku nie wystąpiły żadne awarie, zakłócenia ani zaburzenia technologiczne, które miałyby wpływ na emisję do powietrza związków, powodujących uciążliwości zapachowe. Z przeprowadzonej analizy przebiegu produkcji wynika, że w ostatnich dniach nie wykonywano na instalacjach produkcyjnych żadnych prac, a prowadzone procesy były w granicach dopuszczalnych norm – informuje biuro prasowe Koncernu.

Jaka więc może być przyczyna intensywnych zapachów?

– Nie wykluczamy jednak, że panujące niekorzystne warunki meteorologiczne, głównie niskie prędkości wiatru i brak wymiany powietrza mogły mieć wpływ na okresową kumulację w niektórych rejonach miasta wyczuwanych zapachów, charakterystycznych dla przemysłu naftowego – tłumaczą w biurze prasowym Orlenu.

Zapachy przemysłowe odczuwane są indywidualnie i u różnych osób wywołują inne reakcje. Taki sam zapach może wywołać różne reakcje, w zależności od jego źródła, wrażliwości danej osoby i innych czynników. Niestety, szczególnie intensywny nieprzyjemny zapach wykazuje m.in. siarkowodór, który jest jednym z produktów ubocznych przemysłu rafineryjnego.

W zakładach rafineryjnych przetwarzana jest ropa, która jest mieszaniną około 3 tys. związków chemicznych, w skład których wchodzą głównie węgiel i wodór oraz domieszki tlenu, azotu, siarki i związków metali. O jakości ropy decyduje zawarta w niej siarka. Ropę naftową wykorzystuje się, wydzielając z niej poszczególne frakcje. Podczas procesu destylacji pozyskuje się z niej:

  • paliwa płynne (benzynę, naftę, diesel, oleje lekkie i ciężkie oraz mazut),
  • benzynę ekstrakcyjną, samochodową, lotniczą, lakową, oleje opałowe i silnikowe oraz parafinę, wosk i asfalt,
  • włókna syntetyczne, tworzywa sztuczne, nawozy mineralne, kosmetyki i lekarstwa.

Uciążliwości zapachowe wywołuje zwłaszcza emisja związków siarki i lotnych związków organicznych.

PKN ORLEN przeprowadził kilka lat temu analizę rejestru interwencji mieszkańców Płocka (identyfikując tzw. epizody badawcze). Uwzględniono w nich kilka lat badań i działań operacyjno-administracyjnych, współpracując jednocześnie ze światem nauki i wyspecjalizowanymi firmami w zakresie uciążliwości zapachowych.

Pod uwagę wzięto warunki meteorologiczne oraz terenowe, które są kluczowe w badaniu odorów. Dokonano też identyfikacji substancji i związków chemicznych, które mogą powodować uciążliwość, wytypowano potencjalne źródła emisji zanieczyszczeń oraz wykonano analizę ich rozprzestrzeniania w atmosferze. To dało efekt w postaci kompleksowego programu zintegrowanego podejścia do zagadnień uciążliwości zapachowych oraz wypracowania metod efektywnego ich eliminowania.

W opracowaniu, autorstwa Andrzej Kuliga (Politechnika Warszawska) oraz Arkadiusza Kamińskiego (PKN Orlen S.A.) zawarto wnioski z działań i badań Koncernu w tym zakresie. Najważniejsze z nich to:

  • Z analiz wynika, że duże stężenia zapachu przy powierzchni ziemi związane są ze specyficznymi warunkami meteorologicznymi, a jednym z istotniejszych parametrów wpływających na rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń jest wysokość inwersyjnej warstwy atmosfery.
  • W specyficznych warunkach meteorologicznych oddziaływanie PKN Orlen sięga zabudowy miejskiej zlokalizowanej w północnej części miasta Płocka. Zasięg epizodów nie przekracza odległości 3-4 km. Podstawowym wyróżnikiem takich sytuacji jest klasa równowagi atmosfery. Epizody dużych stężeń najczęściej pojawiały się przy równowadze stałej (atmosferze stabilnej).
  • Wiatry wiejące z kierunku północno-wschodniego powodują przenoszenie substancji zapachowych z Zakładu Produkcyjnego PKN Orlen w kierunku centrum miasta Płocka. Mała prędkość wiatru i wysokość warstwy mieszania wpływają na nagromadzenie się substancji zapachowych nad miejscem ich powstawania i/lub uwalniania.
  • Lato jest okresem, kiedy uciążliwość zapachowa Zakładu Produkcyjnego PKN Orlen w Płocku może być szczególnie wzmożona.

W ramach identyfikacji źródeł substancji złowonnych, PKN Orlen wciąż prowadzi prace badawcze. Ten proces, z uwagi na jego złożoność, wymaga ciągłych badań i podejmowania adekwatnych działań.

– Ustalono tryb i sposób reagowania na sygnały od lokalnej społeczności dotyczących występowania nieprzyjemnych zapachów w mieście i okolicach zakładu. W rejonie zgłoszenia wykonywane są pomiary stężeń substancji specyficznych dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego (węglowodory i związki siarki) przy użyciu przenośnych analizatorów – podsumowują autorzy opracowania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWojska Rosji mają zająć obwód doniecki. “Putin wydał rozkaz”. Padła data
Następny artykułNie żyje Wiktor Zatwarski. Odszedł wykonawca hitu “Srebrne wesele”