A A+ A++

PLN pomiędzy RPP, a Fed

Data dodania: 2022-04-07 (08:27)
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próbę ustabilizowania eurodolara przy 1,09 USD oraz podtrzymanie wyższej zmienności na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6599 PLN za euro, 4,2713 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5767 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5844 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,558% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie 24 godziny na parach związanych z PLN przyniosło sporo istotnych wydarzeń.

RPP zdecydowała się podwyższyć stopy o 100 pb, wobec oczekiwań z zakresu 50-75 (teoretycznie 50, ale na rynku było sporo opinii sugerujących 75 po wskazaniu flash CPI). Stopa referencyjna wynosi obecnie 4,5% wobec 3,5% przed posiedzeniem. Rynek odebrał ruch ten jako potrzymanie cyklu i jastrzębi sygnał dla dalszych podwyżek, bazując na komunikacie Rady. Wcześniej jednak dobiegały z gremium sygnały o pożądanych ruchach 25-50 gdyż mocniejsze zacieśnienie mogłoby zostać odebrane jako chwilowe wstrzymanie cyklu. WIG-Banki zareagował wzrostem, jednak zwyżka została dość szybkom „oddana” (WIG-Banki wczoraj -0,6%), co sugeruje iż część inwestorów bierze pod uwagę scenariusz potencjalnej pauzy w ramach cyklu. Podbija to oczywiście istotność dzisiejszej konferencji NBP, gdzie najpewniej dowiemy się co stało za tak znaczącym ruchem. Ciekawie jest również na poziomie Fed’u gdzie wczorajszej minutes z ostatniego posiedzenia przyniosły potwierdzenie iż Rezerwa Federalna USA uzgodniła ograniczenie posiadanych obligacji skarbowych o 60 miliardów dolarów miesięcznie i obligacji zabezpieczonych długiem hipotecznym o 35 miliardów, rozkładając ten proces na około trzy miesiące.
W trakcie dzisiejszej sesji uwaga krajowych inwestorów skupiona będzie na wystąpieniu A. Glapińskiego o godz. 15:00. Globalny kalendarz makro zawiera produkcję przemysłową z Niemiec za luty i sprzedaż detaliczną, za ten sam okres, z E19. Ponadto w fazie popołudniowej opublikowane zostaną dane dot. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.

Z rynkowego punktu widzenia mocniejszy dolar odbija swoje „piętno” na walutach EM, w tym PLN. Podbicie po decyzji o podwyżce (EUR/PLN spadł do ~4,60) zostało dość szybko zniwelowane.

Źródło: Konrad Ryczko, Analityk DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł15.Mastercard OFF CAMERA: Parytety w „Wytyczaniu Drogi”
Następny artykułUszkodził samochód – został zatrzymany