A A+ A++

PLGBC opracowało mapę drogową dekarbonizacji budownictwa do 2050 r.

10.06.2021r. 03:00

Z najnowszych danych wynika, że budynki odpowiadają za 38 proc. światowych emisji CO2, przy czym 28 proc. pochodzi z ich eksploatacji, a pozostałe 10 proc. spowodowane jest zużyciem energii niezbędnej do produkcji materiałów oraz technologii wykorzystywanych w budownictwie (wbudowany ślad węglowy).

Aby zrealizować globalne cele klimatyczne, budynki, odpowiedzialne za te emisje powinny do 2050 r. charakteryzować się zerowym operacyjnym śladem węglowym, zaś budynki nowe i poddawane modernizacji – zerowym śladem węglowym netto w całym cyklu życia (czyli zerowym bilansem wbudowanego i operacyjnego śladu węglowego). Oznacza to m.in. wprowadzenie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, wysoką energooszczędność, wykorzystanie w budynkach własnych instalacji wytwarzających energię i korzystanie z zielonej energii od dostawców zewnętrznych. Cały proces produkcji materiałów i potem budowy musi być bardzo efektywny.

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przygotowało z inspiracji EBOR-u mapę drogową dojścia do tego celu. W horyzontach czasowych do 2025, 2030, 2040 i 2050 r. różne grupy interesariuszy powinny zrealizować w tym celu określone zadania.
Zostały one podzielone między 9 grup interesariuszy, którymi są: administracja rządowa i samorządy, deweloperzy, inwestorzy oraz właściciele budynków, projektanci (architekci i inżynierowie budownictwa), producenci materiałów i technologii budowlanych, wykonawcy, zarządcy budynków, instytucje finansowe oraz organizacje pozarządowe, stowarzyszenia zawodowe i uczelnie.

Mapa zakłada m.in., że do 2025 r. deweloperzy, inwestorzy i właściciele budynków zredukują całkowity ślad węglowy p osiadanych i projektowanych budynków, do 2030 r. wdrożą plan dekarbonizacji swoich budynków i osiągną zerowy ślad operacyjnego śladu węglowego netto w nowych budynkach, a do 2040 r. będą posiadali w swoich portfelach budynki o znacznie obniżonym całkowitym śladzie węglowym.
Wiele tutaj zależy od administracji rządowej, która do 2025 r. powinna stworzyć odpowiednie regulacje prawne czy zapewnić dostęp do niskoemisyjnych źródeł energii.

“To jednak ustawodawca może stworzyć takie mechanizmy, które zmuszą rynek do działania w odpowiedni sposób. Będziemy się starali blisko współpracować z rządem. Najbliższym tej tematyki jest departament gospodarki niskoemisyjnej w resorcie rozwoju, który zajmuje się między innymi efektywnością energetyczną i modernizacją budynków, z którym mamy dobry kontakt” – mówi, cytowana przez “Puls Biznesu”, Alicja Kuczera, dyrektor zarządzająca PLGBC i współautorka raportu.

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Wejherowo: Prezydent Miasta Wejherowa ogłasza konkurs na kandydatów na stanowiska dyrektorów
Następny artykułUM Sosnowiec: Premiera Wujaszka Wani już w piątek