Za ten właśnie projekt, czyli bibliotekę i dom kultury, które powstały w dawnych budynkach kolejowych, Pleszew zdobył nagrodę główną w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich.
Projekt startował w kategorii “Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna” i rywalizował z 18 innymi projektami z całej Polski, m.in. z Gdyni, Kielc czy Tomaszowa Mazowieckiego. Przypomnijmy, że oryginalna koncepcja pleszewskiego obiektu wzięła się stąd, że powstał on w dawnych budynkach kolejowych, a dokładnie w starej parowozowni. Jego celem było między innymi zachować klimat dawnej kolei w zrewitalizowanych budynkach biblioteki i domu kultury – i to się udało. Doskonale widoczna jest zabytkowa więźba dachowa, tak samo jak… tory kolejowe, które znajdują się pod szklaną podłogą, żeby były dobrze widoczne.
“Kapituła Konkursu doceniła pomysłowość rozwiązań przestrzennych, precyzję w zachowaniu wartości historycznych oraz jakość społeczną wprowadzonych zmian w procesie rewitalizacji” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu jury, w skład którego wchodzą wybitni i doświadczeni polscy architekci.
Władze Pleszewa są bardzo dumne z nagrody.
– To ogromny powód do dumy i potwierdzenie, że utworzenie nowej siedziby domu kultury i biblioteki w stylistyce kolejowej było bardzo dobrą decyzją – mówi burmistrz Arkadiusz Ptak. – Łącznie w zagospodarowanie tego terenu włożyliśmy ponad 15 mln zł. Nie byłoby tak spektakularnego efektu bez dofinansowania z Unii Europejskiej w łącznej kwocie niemal 10 mln zł i dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.
Konkurs na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce organizowany jest od 2007 r. przez Towarzystwo Urbanistów Polskich przy współpracy ze Związkiem Miast Polskich. Ma na celu popularyzację najlepszych polskich przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych.
UM Pleszew
Artykuł Pleszew: Nagroda dla “Pociągu dla kultury” pochodzi z serwisu Wiadomości Poznań – Informacje Poznań – TenPoznan.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS