Przed piotrkowskim muzeum można oglądać ekspozycję poświęconą uczestniczącym w Powstaniu Warszawskim mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego. Jest to wystawa planszowa, opracowana przez Piotra Stanka z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.
Prezentowane plansze przedstawiają również sylwetki osób związanych z Piotrkowem – albo przed powstaniem, albo już po nim. – Po upadku Powstania Warszawskiego i kapitulacji, ludność cywilna Warszawy zmuszona została do opuszczenia zniszczonego miasta, które było morzem ruin – mówi historyk z piotrkowskiego muzeum Paweł Kędra. – Część osób dostała się do Piotrkowa. Pośród nich byli również i uczestnicy Powstania Warszawskiego, których sylwetki przybliżone zostały tutaj na planszach. Widnieją na nich krótkie biogramy prezentujące szlak bojowy poszczególnych osób – wyjaśnia Kędra.
Paweł Kędra dodaje, że wśród tych, o których opowiada wystawa, są osoby pochodzące z rodzin o wielopokoleniowych tradycjach patriotycznych. Mowa o Tadeuszu Dobrzańskim i Janie Szustorowskim. – Jan Szustorowski wysyłał z obozu jenieckiego pocztówki do rodziny Gnypów – do swojego dziadka. A warto wspomnieć o tym, że Franciszek Gnyp był uczestnikiem wojny 1920 roku. Został odznaczony Virtuti Militari. Podobnie rodzina Dobrzańskich. Jej przedstawiciele też brali udział w wojnie 1920 roku. Emil Dobrzański zgłosił się do formowanych w Piotrkowie oddziałów armii ochotniczej i swojej ojczyźnie w ofierze złożył życie – podkreśla Paweł Kędra.
Warto wspomnieć, że po powstaniu, siedziba piotrkowskiego muzeum – Zamek Królewski, stała się siedzibą Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS