Komoda udekorowana plecionką wiedeńską. Fot. Shutterstock
Wzór plecionki wiedeńskiej inspiruje od lat. Choć powstała już w XVII wieku, to swoją największą popularność zdobyła dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Zadziało się to dzięki Michaelowi Thonetowi, który w 1859 roku stworzył krzesło numer 14 z siedziskiem wykonanym z 8-kątnej rattanowej plecionki. Okazało się na tyle interesującym meblem, że w szybko trafiło do różnych kawiarni w Wiedniu, a potem do innych europejskich miast. Natomiast wyplatany wzór siedziska krzesła zyskał nazwę plecionki wiedeńskiej.
Zalety plecionki wiedeńskiej
Meble z plecionką wiedeńską wyglądają bardzo naturalnie, stylowo i elegancko. Dają sporo możliwości aranżacyjnych. Często są bardzo wygodne, trwałe i łatwe w pielęgnacji. To zasługa estetycznego rattanu, z którego je się wykonuje. Najdroższe meble ozdobione plecionką wiedeńską wykonuje się ręcznie, z odmian różnych gatunków palm rosnących w w południowo-wschodniej Azji. Są też tańsze produkty, wyplatane mechanicznie, które powstają z rattanu syntetycznego. Prezentują się także bardzo stylowo i są łatwiejsze w pielęgnacji.
Jakie meble powstają z plecionki wiedeńskiej?
Plecionka wiedeńska zdobi nie tylko krzesła czy fotele, ale również inne elementy wystroju wnętrz. Pojawia się na łóżkach, komodach, gablotach, szafach, stolikach, lampach oraz różnych meblach ogrodowych i dodatkach. W każdej wersji prezentuje się bardzo stylowo i nadaje charakteru wnętrzom.
Jakie aranżacje uwielbiają plecionkę wiedeńską?
Wszystkie wnętrza, które lubią naturalne, ekologiczne dodatki, polubią też plecionkę wiedeńską. Jej sploty, kolor udekorują wiele aranżacji. Plecionkę wiedeńską można dopasować do wielu różnych stylów, między innymi boho, skandynawskiego, vintage, rustyklanego, retro, avant basic, japandi. Może też pięknie prezentować się w eklektycznych aranżacjach.
Pomysł na nowoczesną aranżację z plecionką wiedeńską
Jeśli zależy nam na aranżacji wnętrz w zgodzie z najnowszymi trendami, warto wykorzystać plecionkę wiedeńską jako dodatek do reszty elementów wyposażenia. W salonie warto postawić na stylowe fotele z jej motywem. Pięknie uzupełniają się z kamiennymi stolikami i meblami wypoczynkowymi ze skóry lub innych, naturalnych tkanin.
W kuchni i jadalni plecionka wiedeńska też świetnie wygląda na krzesłach i hokerach. Pasuje nie tylko do aranżacji, w której przeważa biel, ale też do innych zestawień kolorystycznych.
W domowym, nowoczesnym biurze stylowe krzesło z rattanowym siedziskiem może być wyjątkową dekoracją.
W sypialni doskonale sprawdzi się łóżko z zagłówkiem udekorowanym plecionką wiedeńską, a także komoda lub ława z jej motywem.
Dziś plecionka wiedeńska znowu jest trendy. Dlatego podczas urządzania różnych wnętrz, warto rozważyć różnorodne meble z jej motywem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS