A A+ A++

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

W naszym plebiscycie Supermiasta zapytaliśmy mieszkańców 31 miast, co uważają za największy sukces ostatnich 30 lat. W ten sposób chcieliśmy uczcić 30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów do rad gmin.

We wtorek odbyła się uroczysta gala online, która podsumowała plebiscyt.

Adam Michnik: Samorządy mają autorytet u obywateli

– Tam, gdzie mamy samorząd, władza jest bliżej ludzi. Ogromnym sukcesem samorządu jest to, że ma u obywateli autorytet. Samorządy sięgają do prawdziwej, a nie zafałszowanej historii. Dzisiaj samorządy – obok wolnych mediów – próbują nie dopuścić do tego, żeby Polska stała się krajem na kształt putinowskiej Rosji czy orbanowskich Węgier, żeby pozostała demokracją, która nie jest niszczona przez kłamstwo, korupcję, nienawiść – mówił Adam Michnik, redaktor naczelny “Gazety Wyborczej”.

Michnik przekonywał: – Te wybory, które zbiegają się z 30. rocznicą samorządu, mają wymiar cywilizacyjny. Na całym świecie widzimy dziś zmaganie się sił kłamstwa z tymi, które chcą bronić demokracji. Ci, którzy z miast chcą stworzyć strefy wolne od LGBT, mylą się, podobnie jak zamordyści, którzy z Polski chcieli zrobić kraj ludzi niewolnych.

Jak miasta wypadły w plebiscycie? Co ich mieszkańcy uważają za największy sukces? Weźmy tylko kilka przykładów. We Wrocławiu wygrała solidarna obrona miasta przed powodzią, w Warszawie najwięcej osób wskazało metro, w Lubinie na Dolnym Śląsku pierwsza w Polsce bezpłatna komunikacja publiczna.

W Poznaniu – hasło “Wolne Miasto Poznań”, które symbolizuje przejście od konserwatywnego mieszczańskiego Poznania do nowoczesnej, otwartej, tolerancyjnej metropolii, w której dobrze czują się osoby różnych wyznań, o różnym kolorze skóry i różnej orientacji.

Samorządy walczą z koronawirusem i rządem PiS

O wynikach głosowania naszych czytelników rozmawialiśmy we wtorek z prezydentami polskich miast. Przekaz był taki – samorządy świetnie sobie radzą, jeśli tylko nie przeszkadza im władza centralna.

 – Od 18 lat jestem prezydentem. Przeżyłem całą gamę rządów, od lewicowych przez centrowe po prawicowe. Zawsze był pewien konflikt z władzą, ona mówiła, że wie lepiej. Ta filozofia rządzenia “my wiemy lepiej” teraz rzeczywiście jest bardziej wyrazista – mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. Majchrowski krytykował tzw. piątkę Kaczyńskiego, która uderzyła w budżety samorządów. I dodawał: – Poza tym jako Kraków dokładamy do oświaty prawie drugie tyle, ile dostajemy od rządu w subwencji oświatowej.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski: – To rząd totalitarny, nie lubi samorządów. Systemowo się nas niszczy. Mamy też do czynienia z systemowym szczuciem, robi to również prezydent Polski, co – w trzydziestolecie samorządów – jest tym bardziej przykre.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk mówił we wtorek, że w czas pandemii samorządy weszły już finansowo osłabione przez rząd. Prezydent Kielc Bogdan Wenta dodawał, że będzie ciął wydatki bieżące. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypominała, że Gdańsk – od początku epidemii – nie podświetla swoich kilkudziesięciu zabytków. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przyznawał, że najtrudniejszy będzie dla niego dopiero przyszłoroczny budżet.

Podczas gali wręczono nagrody. Nagrodę Miasta Solidarnego dostał Wrocław – miasto, które dzielnie walczyło z powodzią, ale walczy też o tolerancję. Miastem Niepokornym został Gdańsk, gdzie narodziła się “Solidarność”. A tytuł Miasta Przemiany dostał Rzeszów, który zmienił się w ostatnich latach w spektakularny sposób.

– Jesteśmy otwartymi, zdrowymi, tolerancyjnymi społecznościami – podsumował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Ślub od pierwszego wejrzenia” – to działa. Uczestnicy programu założyli rodziny
Następny artykuł“Panie pośle, sprawa jest”. Poseł Konfederacji zapytał Czarnka o inicjatywę prezydenta