A A+ A++

Na przygotowanie do sezonu jedynego w szubińskiej gminie kąpieliska gmina zabezpieczyła 190.000 zł. Ratownicy dostaną nowy sprzęt.

Sezon kąpielowy nad jednym z najczystszych akwenów w naszym rejonie, czyli Jeziorem Wąsoskim rozpoczyna się 20 czerwca, a zakończy 31 sierpnia. W związku z tym szubińscy radni, gdyż w ich gminie on się znajduje przygotowali 190.000 zł, aby kąpielisko sprawnie działało.

Uzyskano niezbędne i wymagane przepisami zgody, czyli właścicieli wód i gruntu graniczącego z kąpieliskiem. Przygotowany został również „Profil Wody”. Następnie radni opracowali projekt uchwały w kwestii określenia sezonu i wykazu kąpielisk na terenie gminy. Wyłożono go do wglądu mieszkańców, nikt uwag nie zgłosił. Do zatwierdzenia Wodom Polskim, właścicielowi wód, Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska i Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Nakle nad Notecią przesłano do analizy pełną dokumentację. Inspektorat zaplanował badania próbek wody z tegoż jeziora na 12 czerwca, 1 oraz 22 lipca, a także 12 sierpnia. Dokumentacja została zaopiniowana bez uwag. W związku z tym odpowiednią uchwałę szubińscy radni podjęli 5 marca bieżącego roku, a 7 maja zatwierdzili regulamin kąpieliska i plaży.

Na co przeznaczono zabezpieczone 190.000 zł? Pracownica urzędu miejskiego Liliana Kobylarz wyjaśnia: – Kwota ta obejmuje m. in. koszt obsługi ratowniczej, zatrudnienie osób, które będą dbać o czystość na plaży w weekendy, wywóz śmieci, nawiezienie piasku na plażę i boiska do siatkówki, równanie terenu, zakup sprzętu ratowniczego oraz oznakowania, badania wody, wzmocnienie nawierzchni parkingu. Poza tym w kwietniu teren plaży, kąpieliska, boiska do koszykówki oraz przylegający do niego parking zostały gruntownie posprzątane.

Przegląd przeszedł sprzęt ratowniczy tzn. łódź motorowa. Wyposażono ją w megafon, rękawice oraz apteczkę. Zakupiono zestaw ratownictwa medycznego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Korzystać z niego będzie trzech ratowników dodatkowo wyposażonych w radiotelefony, lornetki, płetwy, maski, pasy ratownicze węgorz, radiotelefony, koła ratunkowe, zasobniki z liną, rzutki ratownicze, szyny Kramera, żerdzie ratunkowe, czy deski ortopedyczne z kołnierzem i pasami.

Utwardzono kruszywem teren gminnej działki znajdującej się za szaletem, aby zapewnić dostęp do garażu z ratowniczym sprzętem. Teren parkingu również został wzmocniony kruszywem, który wysypano na zniwelowaną nawierzchnię. Powstały nowe miejsca parkingowe. Na plażę i boiska do siatkówki wysypano ponad 200 ton piasku. W planach jest mycie pomostu i promenady myjką ciśnieniową. Właściwie to część prac już wykonano.

Obawy potencjalnych plażowiczów budzą miejscowe toalety, które w ubiegłym sezonie trochę zniechęcały do korzystania z nich. – Od 17 czerwca do 31 sierpnia podstawimy dwie przenośne toalety, a serwisowane będą trzy razy w tygodniu, konkretnie w poniedziałek, środę i piątek. Bezpłatnie dostępny będzie również szalet – dodaje pracownica urzędu miasta. Analizując harmonogram wywozów nasuwa się obawa, że podczas weekendów problemy mogą wrócić. W sobotę i niedzielę obłożenie plaży jest z reguły maksymalne, czyli przewinie się tam kilkaset osób, a liczba przenośnych toalet się nie zmieniła.

Cezary Kucharski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEMA wydała zalecenia dla producentów szczepionek przeciw grypie
Następny artykułZnalazł przy bankomacie sporo pieniędzy. Kto jest właścicielem?