A A+ A++

Żużel. Duża kontrowersja: pary play-off zostały ustalone wbrew regulaminowi!

WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik i Phil Morris

Runda zasadnicza w brytyjskiej Premiership dobiega końca. Czas więc na fazę play-off. Jak to zwykle na Wyspach bywa, nie obyło się bez kontrowersji. CEO Premiership, Phil Morris, ogłosił bowiem pary półfinałowe wbrew regulaminowi!

W tym artykule dowiesz się o:

Premiership

Phil Morris

W tegorocznym sezonie Premiership wystąpiło siedem drużyn. Do play-off awansowały ekipy Sheffield Tigers, Leicester Lions, Belle Vue Aces i Ipswich Witches – właśnie w tej kolejności. Zgodnie z regulaminem w fazie finałowej powinien potykać się pierwszy zespół z czwartym i drugi z trzecim. To by wskazywało na pary Sheffield – Ipswich i Leicester – Belle Vue. Okazało się jednak, że Phil Morris zdecydował inaczej. I tak w półfinałach będą się ze sobą pojedynkowały Sheffield z Belle Vue (czyli pierwsza i trzecia drużyna rundy zasadniczej) oraz Leicester z Ipswich. Ruch ten okrzyknięto na Wyspach farsą.

Jak jednak do tego doszło? Decyzję o układzie par Morris ogłosił w poniedziałek przed spotkania pomiędzy King’s Lynn Stars a Leicester. W tamtym momencie “Lwy” miały jeszcze hipotetyczne szanse na pierwsze miejsce w tabeli. Aby tego dokonać musiały wygrać zarówno na Adrian Flux Arena jak i rewanż trzy dni później na swoim torze. Wtedy pary ogłoszono przez Morria miałyby sens. “Gwiazdy” jednak poniedziałkowy pojedynek wygrały i stało się jasne, że zespół z Leicester nie zajmie pierwszego miejsca w tabeli. Co spowodowało spore zamieszanie.

Morris tłumaczył się z podjętych ustaleń: – Podjęliśmy tę decyzję z powodów komercyjnych, oraz dla fanów. To daje im możliwość wcześniejszego zaplanowania ewentualnych wyjazdów. Daje to czas drużynom na zorganizowanie konferencji prasowych, opublikowanie komunikatów czy sprzedaż biletów. Rozumiemy, że zgodnie z regulaminem powinny się potykać drużyna pierwsza z czwartą, oraz druga z trzecią. Musieliśmy jednak spojrzeć na szerszy obraz. Ten tydzień nam wypadał z powodu spotkań pucharowych i zostało niewiele czasu. Oczywiście wszystkie drużyny zgodziły się na te ustalenia. Poza tym to, czy pierwsza drużyna pojedynkuje się z czwartą, czy z trzecią nie robi dużej różnicy – stwierdził.

ZOBACZ WIDEO: Miał konkurować ze Zmarzlikiem. Na razie nie potrafi się do niego zbliżyć

Morris nawiązywał oczywiście do goniących terminów. Faza play-off ma rozpocząć się ósmego września, decyzję o tym kto pojedynkuje się z kim trzeba było podjąć więc odpowiednio wcześniej. Tradycyjnie w tym roku wiele spotkań Premiership zostało przełożonych z powodu złej pogody – stąd ostateczny kształt czołowej czwórki poznaliśmy dokładnie w poniedziałek. Wszystkie drużyny zgodziły się wcześniej na układ par. Pozostaje jednak pytanie, po co w takim razie sztywne ustalenia w regulaminie. Można by przecież umieścić dopisek, że to drużyny same decydują z kim się pojedynkują w półfinałach. Taka regulacja obowiązywała ostatnio w sezonie 2021.

Decyzja Morrisa spotkała się z dużą krytyką na Wyspach. Wielu kibiców wyraża swoje niezadowolenie i tego typu zdarzenia wskazuje jako jeden z powodów dla których żużel w Wielkiej Brytanii jest coraz rzadziej traktowany poważnie. Właściwie w każdym sezonie za sprawą angielskich działaczy obserwujemy pewne kontrowersje. Miejmy jednak nadzieję, że nie zepsują one emocji w decydującej fazie rozgrywek. Pierwszy mecz fazy play-off już bowiem w najbliższy poniedziałek.

Czytaj także:
> Drastyczna kara dla Falubazu Zielona Góra! PGE Ekstraliga robi porządek z pseudokibicami
> Wysoka frekwencja w Gorzowie, ekstraligowa publika w Bydgoszczy

Źródło artykułu: WP SportoweFakty

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziesięć premier w tym sezonie. Olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza ma dobre powody do świętowania
Następny artykułWażna amerykańska wizyta w CSWOT