aktualizacja: godz. 13:27
Nowy nabytek Petrobalticu – platforma “Petro Giant”- opuściła basen Portu Północnego i została przeholowana na bałtyckie złoże B3, gdzie rozpocznie prace rekonstrukcyjne siedmiu odwiertów (B3-5, B3-6, B3-8, B3-9, B3-13, B3-14, B3-15).
AKTUALIZACJA, godz. 13.27: Platforma Petro Giant dotarła w poniedziałek na złoże B3. Cała operacja rozpoczęła się w niedzielę (22 grudnia) o godzinie 13, kiedy to jednostka opuściła basen Portu Północnego.
Cała operacja od przygotowań poprzez holowanie, po pozycjonowanie oraz prealody to łącznie ok. 68 godzin. Dystans holowania jaki przebyła platforma to 76 mil morskich. W operacji brały udział trzy holowniki: Bazalt – należący do spółki zależnej Lotos Petrobaltic oraz Fairplay XVI i Akul, które przejęły platformę po wyprowadzeniu jej z basenu Naftoportu od holowników portowych.
Warunki pogodowe dla takich operacji są ściśle określone. Wiatr maksymalnie do 25 węzłów a fale nie większe niż 2 m. Nad całą operacją czuwał dowódca operacji holowania Tow Master – kapitan Dariusz Pańczyniak.
Platformę Giant Lotos Petrobaltic zakupił od firmy Maersk w czerwcu 2019 roku. To piąta i największa ze wszystkich jednostek należących do gdańskiej spółki. Zbudowana w 1986 roku w Japonii platforma została w pełni zmodernizowana w 2012 roku. Wcześniej platforma należąca do duńskiego armatora operowała na wodach Morza Północnego.
Nim platforma została odholowana w miejsce swojej pracy – na złoże B3, na Morzu Bałtyckim – musiała zostać odpowiednio oznakowana i przystosowana do potrzeb pracy na Bałtyku. Prace przystosowawcze wymagane do odnowienia klasy oraz przeszkolenie załogi zostały przeprowadzone na terenie Naftoportu.
- długość: 84 m
- szerokość: 90 m
- długość nóg: 160 m
- wyporność: 24 284,6 t
- maksymalna głębokość akwenu: 350 ft / 107 m
- maksymalna wysokość fali: 27 m
- średnia prędkość wiatru: 43,5 m/s
- maksymalny prąd: 1,15 m/s
- air gap: 21,2 m
- platforma może wiercić do głębokości 25 tys. stóp (7,62 tys. m).
Morskie i lądowe koncesje Petrobalticu
Petrobaltic posiada koncesję na wydobywanie ropy naftowej i towarzyszącego jej gazu ziemnego ze złoża B3 oraz koncesję na wydobywanie ropy naftowej oraz współwystępującego gazu ziemnego ze złoża B8 (poprzez spółkę B8 Sp. z o.o Baltic S.K.A.). Spółka ma także trzy koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż na obszarach morskich RP, o łącznej powierzchni 3 177 km kw.
W 2013 roku Petrobaltic podpisał z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem porozumienie o współpracy w działalności poszukiwawczej, natomiast w 2017 r., dla koncesji Kamień Pomorski i dla koncesji Górowo Iławeckie, spółki Petrobaltic i PGNiG otrzymały od Ministerstwa Środowiska koncesje łączne na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż na koncesjonowanych obszarach. Obecnie współpraca jest kontynuowana na koncesji Górowo Iławeckie.
We wrześniu 2016 roku Petrobaltic uzyskał pierwszą lądową koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w obszarze Młynary (woj. warmińsko-mazurskie) o powierzchni ok. 400 km kw., gdzie po przekształceniu koncesji planuje prowadzić dalsze prace poszukiwawcze.
Platforma Giant wchodzi do gdańskiego portu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS