A A+ A++

W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczący kierowania pacjentów na leczenie w uzdrowiskach lub rehabilitację uzdrowiskową. Zmiany weszły w życie już 5 marca 2024 roku. Co zatem się zmieni? Wszystkie istotne szczegóły zdradzamy w tekście poniżej. 

Zobacz wideo Marta Manowska opowiada o ślubach w “Rolnik szuka żony” i “Sanatorium miłości”. Dlaczego nie uczestniczy we wszystkich? “Jest mi bardzo przykro”

Nowe zasady wyjazdu do sanatorium. To się zmieni w 2024 roku

Wyjazd do sanatorium cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Na taką formę regeneracji decydują się przede wszystkim seniorzy i to właśnie ta grupa powinna przede wszystkim zapoznać się ze zmianami, które dotyczą formy wystawiania skierowania do jednego z uzdrowisk. W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Zdrowia dotyczące ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową. 

Najważniejszą zmianą jest sposób wystawiania skierowania przez lekarza. Będzie ono możliwe teraz także drogą internetową. Do tej pory, lekarze wystawiali papierowe skierowania i wysyłali je razem z niezbędną dokumentacją medyczną pacjenta do danego oddziału NFZ tradycyjną pocztą. Warto dodać, że taka metoda jest nadal możliwa – listownie w terminie 30 dni od dnia jego wystawienia. 

Zmiany w wystawianiu skierowania do sanatorium 

Jak zatem będzie wyglądać e-skierowanie? Dokument upoważniający do darmowego sanatorium jest wystawiany przez lekarza, a następnie zapisywany w Systemie Informacji Medycznej (SIM). Skierowanie jest później przekazywane tą samą drogą do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia – właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby wnioskującej o możliwość leczenia uzdrowiskowego. Takie rozwiązanie ma usprawnić proces ubiegania się o pobyt w sanatorium, a także znacznie usprawnić pracę lekarzy i przepływ informacji do pacjentów. 

NFZ aktualizuje status i przekazuje informacje pacjentowi poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Następnie pacjent, po wyrażeniu zgody na otrzymywanie pisemnych powiadomień w formie papierowej, uzyskuje informacje na temat rejestracji skierowania, miejsca na liście oczekujących, ewentualnej odmowy terminu rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego i wszystkich pozostałych szczegółów. 

Warto jednak dodać, że tradycyjna forma listowna nadal będzie stosowana. Taka opcja jest dostępna dla tych, którzy niestety są pozbawieni dostępu do internetu. Na list ze szczegółowymi informacjami mogą liczyć także osoby, które zostały skierowane do placówek znajdujących się poza granicami kraju. Takie skierowanie lekarz musi wysłać do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia listownie w ciągu 30 dni od daty jego wystawienia. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZdaniem Komorowskiego wyborcy lubią być oszukiwani?
Następny artykułSpektakl teatralny „Tango” Sławomira Mrożka