Jadąc na Święta Bożego Narodzenia do Holandii, obecnie zwaną Niderlandami, należy odpowiednio się przygotować. Wypada poznać podstawowe informacje o kraju oraz jego zwyczajach. Jeśli chodzi o tradycje bożonarodzeniowe, Holandia potrafi w ciekawy sposób łączyć chrześcijańską spuściznę ze swoją historią i obyczajami.
Holandia – podstawowe informacje
Królestwo Niderlandów to parlamentarna monarchia konstytucyjna. Należy do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Mieszkańcy kraju używają języka niderlandzkiego, ale większość z nich świetnie posługuje się też językiem angielskim.
Kraj położony jest na równinach pokrytych siecią sztucznych kanałów. Poza pięknymi krajobrazami z wiatrakami w tle, hodowlą tulipanów i charakterystycznymi chodakami Holandia słynie z ogromnej jak na taki mały kraj liczby rowerów i muzeów.
W Holandii można spotkać przedstawicieli różnych kultur i narodowości. Kraj słynie z otwartości i tolerancji, gdzie obcokrajowcy mogą liczyć na miłe powitanie.
Pogoda w Holandii
Holenderska pogoda jest dość zmienna, najczęściej wietrzna i deszczowa, co może przygnębiać. Jednak zimy są dość ciepłe i praktycznie nie występuje mróz. W grudniu temperatura oscyluje w przedziale 0-7 stopni Celsjusza.
Śnieg zimą w Holandii nie jest sprawą oczywistą. Nawet niewielkie jego opady potrafią sparaliżować kraj na długie godziny – unieruchamiając tramwaje, pociągi, a nawet metro. Jednak Holandia w takiej zimowej odsłonie prezentuje się niezwykle uroczo. Z racji na deficyt białego puchu pomysłowi Holendrzy potrafią wykorzystać każdy ośnieżony pagórek czy skrawek lodu na zimowe szaleństwa.
Co zobaczyć w Holandii?
Muzea to coś, czym ten kraj stoi – najsłynniejsze z nich położone w Amsterdamie to muzeum Vincenta van Gogha, Dom Anny Frank i Rijksmuseum czyli muzeum narodowe z dziełami takich mistrzów jak Rembrandt czy Vermeer.
Poza Amsterdamem warto odwiedzić takie miasta jak Haga, Rotterdam, Utrecht, Gouda czy Brugia.
Kuchnia
Holenderska kuchnia charakteryzuje się prostymi i szybkimi w wykonaniu potrawami. Mieszkańcy kraju cenią sobie jednogarnkowe dania przygotowywane głównie na bazie ziemniaków, mięsa i warzyw, co ma źródło w kulturze dań chłopskich i rybackich.
Takim najpopularniejszym w Holandii daniem jest Stamppot, czyli gotowane z warzywami i podsmażonymi kawałkami boczku ziemniaki, które rozgniata się tłuczkiem na puree. Popularny jest też fast food o nazwie kapsalon, na którego składają się układane warstwowo frytki, shoarma, ser gouda i sałatki. Poza tym Holendrzy uwielbiają frytki, sery, śledzie i piwo.
Tradycje bożonarodzeniowe w Holandii: Święty Mikołaj
Holenderski Mikołaj, zwany Sinterklaasem według tradycji przypływa do kraju na łodzi już w listopadzie (w pierwszą środę po św. Marcinie) i znika nocą z 5 na 6 grudnia. Nosi biskupie szaty, a w jego otoczeniu znajdują się kolorowo ubrane postaci o czarnych twarzach, czyli Czarni Piotrusie oraz biały koń Schimmel.
Dzieci śpiewają na cześć Mikołaja specjalną piosenkę oraz ustawiają przy kominkach buty z włożoną do środka marchewką lub kostką cukru by udobruchać mikołajowego rumaka. Przez te kilka tygodni Sinterklaas objeżdża wszystkie miejscowości i obdarowuje dzieci prezentami. Najcześciej ma to miejsce w wieczór 5 grudnia zwany w Holandii Pakkjesavond lub Sinterklaasavond.
Adwent i okres świąteczny
Adwent i święta, a dokładniej czas między 5 grudnia a 6 stycznia jest dla Holendrów czasem ciszy i odpoczynku. Wtedy wielu z nich dosłownie zwalnia, koncentrując się na refleksji oraz na spędzaniu czasu z najbliższymi. Po tym świątecznym okresie, wraca światło dzienne, a dni stają się dłuższe, co w wielu regionach w porze zmierzchu Holendrzy lubią oznajmiać grą na olbrzymich rogach.
Sylwester
Ludzie gromadzą się na ulicach i placach żeby wraz z wybiciem północy wspólnie śpiewać oraz wystrzeliwać w niebo sztuczne ognie. Jeszcze w wielu miejscach praktykuje się sylwestrowy zwyczaj podpalania świątecznych drzewek. W czasach pogańskich wierzono, że huk i ogień odstraszają złe moce, trzymając je z dala od nowonarodzonego roku.
Nowy Rok
W pierwszy dzień stycznia składa się bliskim i znajomym życzenia oraz obdarowuje prezentami dzieci i ubogich.
Święta w Holandii – co trzeba wiedzieć?
– Czas prezentów i radości przypada na wieczór poprzedzający wspomnienie świętego Mikołaja.
– Holendrzy nie świętują Wigilii jak Polacy – spędzają ją na „świętych godzinach” wyciszenia i odpoczynku, kiedy to rodziny i przyjaciele są razem w domu lub w kościołach, gdzie śpiewają świąteczne pieśni.
– Kerstdiner to świąteczny obiad jadany w Holandii w pierwszy dzień świąt. Składa się najczęściej z dziczyzny, zająca, mięsa gęsi lub indyka. Na holenderskim stole nie może zabraknąć także chleba Kerstbrood oraz różnych rodzajów puddingów i ciasteczek.
– Jeśli święta są białe, wszyscy wychodzą na spacery, szczególnie po zmroku, by wspólnie cieszyć się śniegiem.
– Dni wolne od pracy w okresie zimowym to 25 i 26 grudnia oraz 6 stycznia.
Jeśli planujesz odwiedziny bliskich w Holandii na święta Bożego Narodzenia, możesz skorzystać z własnego transportu, lotów popularnych przewoźników z większości polskich lotnisk, czy też wybrać przejazd autokarem do Holandii, co może być najkorzystniejszą cenowo opcją.
Autobusy do Holandii jeżdżą do miast takich jak Amsterdam, Haga, Rotterdam, Utrecht czy Eindhoven. Liczne trasy do tych miast oferuje przewoźnik Sindbad.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS