A A+ A++

Wulkany, wyrzutnie, moździerze i rakiety to tylko kilka z całej gamy rodzajów dostępnych na rynku fajerwerków. Miasta powoli wycofują się z ich puszczania, ale te dalej są chętnie kupowane przez fanów podniebnych, kolorowych i głośnych pokazów.

Jednymi z najtańszych i najpopularniejszych fajerwerków na rynku są petardy. Można je kupić już za około 70 groszy za sztukę. Nie dają one żadnych efektów świetlnych, a jedynie dźwiękowe. Są też wulkany, które stoją na ziemi i nie wzlatują w powietrze. Snop iskier wydobywający się ze stożka powoduje „erupcję wulkanu”. Ich cena waha się od około pięciu do prawie 30 złotych. Podobne, ale nieco droższe są fontanny.

Nie można też zapomnieć o wyrzutniach, które tworząc paletę fajerwerków odpalają sie jeden po drugim i wybuchają kilkadziesiąt metrów na ziemią wielokolorowym ogniem. Może być ich 50, 100, a nawet 200. Jest to jeden z najdroższych rodzajów fajerwerków. Ich cena waha się, w zależności od liczby strzałów, od 35 do nawet 300 złotych. Podobne efekty dają moździerze, choć są o około dziesięć razy tańsze. Efekty wielobarwnych, ognistych kul dają także rakiety.

– Jeśli chodzi o puszczanie fajerwerków w miejscu publicznym to polskie przepisy wskazują dwa dni, w których można to robić, jest to 31 grudnia i 1 stycznia – informuje sierżant sztabowy Karol Macek, oficer prasowy komendy miejskiej policji w Kielcach. – Oczywiście trzeba przy tym zachować wszelkie środki ostrożności. Najważniejsza jest odpowiednia odległość od materiałów łatwopalnych. Nie do pomyślenia byłaby sytuacja, w której na przykład ktoś stwierdzi, że odpali petardę na stacji benzynowej. Za takie zachowanie grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności – dodaje.

– Przypominam również, że osoby, które sprzedają fajerwerki nieletnim mogą nie tylko zostać pozbawione licencji, ale również ukarane wysoką grzywną – tłumaczy Macek. – Uczulam, że nie tylko policjanci zajmują się takimi kontrolami, robią to także pracownicy Urzędów Skarbowych – informuje.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlany Krajowej Administracji Skarbowej na 2020 rok
Następny artykułObwieszczenie Wojewody Lubelskiego z dnia 20 grudnia 2019r.