Zdjęcie w tle: Hubblesite
Charakterystyka Planety Karłowatej:
- Typ: Planeta Karłowata
- Masa: ok. 3,1×1021 kg
- Promień: ok. 715 km
- Mimośród orbity: 0.16126
- Półoś wielka: 45,29 au
- Okres obiegu wokół Słońca: 304,8 lat
- Ilość znanych księżyców: 1
Wstęp
Oficjalnie nazwana (136472) Makemake, uznawany jest za 3. największy obiekt transneptunowy. Został nazwany imieniem boga-stwórcy w mitologii ludu zamieszkującego rdzennie Rapa Nui, czyli Wyspę Wielkanocną. Krąży bardzo daleko od Słońca, w najwyższym punkcie średnica jego orbity wynosi ponad 50 razy więcej niż średnica orbitalna Ziemi. Z tego powodu temperatura powierzchni Makemake wynosi średnio ok. 30-40 K. Spekuluje się, że jest pokryty metanowo-etanowym lodem, z związku z tym w reakcji ze światłem słonecznym ma czerwone zabarwienie. Jest też możliwe możliwe, że jest tam również obecny stały azot, nie ma jednak wystarczających dowodów, aby to potwierdzić.
Znane dane na temat Makemake
Jego odkrycie związane jest z jego bardzo wysokim albedo wynoszącym około 0,77. Znany jest tylko jeden jego satelita – S/2015 (136472) 1, który ma średnicę ok. 175 km. Długość trwania doby na Makemake nie jest dokładnie określona, jednak najprawdopodobniej wynosi 22,83 godziny. Jeśli na powierzchni tego ciała niebieskiego występuje azot, możliwe jest, że czasami Makemake przy zbliżeniu do Słońca na pewien czas zyskuje cienką atmosferę, podobnie jak Pluton. Dzięki obserwacjom możemy przypuszczać, że niewielkie płaty terenu tej planety karłowatej są czarne, jednak nie wiemy prawie nic o jej wnętrzu.
Badania Makemake
Dotychczas nie odbyła się jeszcze żadna misja mająca na celu zbadanie Makemake. Prowadzone są jedynie zdalne obserwacje przez teleskopy. Pierwszą z nich było wykrycie tego obiektu 31 marca 2005 roku przez zespół trzech naukowców: Michaela Browna, Chada Trujillo i Davida Rabinowitza w ośrodku badawczym Palomar Observatory, jednak do informacji publicznej podano to dopiero 29 lipca tego samego roku. 11 lipca 2008 obiekt otrzymał swoją obecną nazwę, natomiast jego księżyc odkryto w 2015 roku.
Niestety, ogromne odległości, jakie dzielą nas od Makemake oraz niewielkie rozmiary tego obiektu nie pozwalają na łatwe zdobywanie wiedzy na jego temat. W kwietniu b.r. otworzy się okno asysty grawitacyjnej Jowisza, dzięki której możliwe byłoby wysłanie tam sondy. Doleciałaby ona w zaledwie 16 lat, aczkolwiek żadna agencja kosmiczna nie ogłosiła planów związanych ze zorganizowaniem takiej misji.
Korekta – Marta Rzekanowska
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS