Plaga oszustw. Tylko w ciągu doby ofiarą padło aż 6 osób. Wśród nich mężczyzna, który miał „gwarantowaną” wygraną 20 000 USD po zainstalowaniu podanego mu programu. W Lesznowoli zamówiono za ponad 1000 złotych suszarkę, w Tarczynie silnik, a w Górze Kalwarii na termomix wciąż oczekuje małżeństwo, które wpłaciło 1 500 złotych zaliczki.
Sytuacje w których osoba oczekując na odbiór przesyłki w paczkomacie, wchodzi w przesłanego za pomocą sms linka, za pomocą którego ma otrzymać kod umożliwiający odbiór przesyłki są coraz częstszą metodą oszustów. Kod nie przychodzi za to ktoś przejmuje nasze konto bankowe. Policja apeluje o zachowanie ostrożności i uważne czytanie otrzymanych smsów, zwłaszcza, gdy oczekujemy na przesyłkę.
Inny mieszkaniec Piaseczna, otrzymał informację, że automatyczny robot wygenerował dla niego zysk w wysokości 20 tysięcy dolarów. By otrzymać pieniądze należało jedynie zainstalować pewien program. Co też zostało uczynione. W tym przypadku oszust zdołał również wyłudzić od swej ofiary dane osobowe i numer konta. W rezultacie zamiast wygranej, poszkodowany stracił wszystkie oszczędności z konta.
W czasie 24 godzin na terenie powiatu piaseczyńskiego doszło jeszcze do 5 podobnych przestępstw. Choć te dotyczyły zakupów dokonywanych za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych. W Lesznowoli oczekują na suszarkę za 1000 złotych, w Tarczynie na silnik do motoroweru za 500 złotych, w Piasecznie na łóżeczko wielofunkcyjne dla dziecka za ponad 300 złotych, natomiast w Górze Kalwarii przedpłata na termomix wyniosła 1 500 złotych. Kolejna poszkodowana z Piaseczna nadal oczekuje na porcelanę.
Najprawdopodobniej w tych przypadkach oszuści zastosowali mechanizm podsuwania fałszywych informacji na platformach handlowych. Publikują oni ogłoszenia w atrakcyjnych cenach, często nawiązują rozmowy, proszą o dane kontaktowe, rzekomo do zorganizowania dostawy, a następnie wysyłają adres (link) do fałszywej strony, naśladującej usługi firmy kurierskiej lub stronę z płatnościami.
Alternatywnym sposobem oszustów jest również podawanie się za kupującego – sprzedawca otrzymuje wtedy fałszywy formularz płatności, gdzie również koniecznie musi podać swoje dane.
W obu przypadkach kończy się tak samo. Tracimy pieniądze, przekazujemy oszustom dane z karty kredytowej lub przelewamy pieniądze za pośrednictwem fałszywej witryny.
Autor: nadkom. Jarosław Sawicki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS