Rząd wstępnie ogłosił, o ile wzrośnie minimalne wynagrodzenie w 2024 roku. Podwyżka będzie spora, a ciekawostką jest fakt, że przebije ono minimalne wynagrodzenie w… Stanach Zjednoczonych.
Pracowników w przyszłym roku czekają dwie podwyżki wynagrodzenia minimalnego – od 1 stycznia 2024 r. najniższa pensja wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca – 4300 zł. Zgodnie z szacunkami liczba osób objętych podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia za pracę wyniesie 3,6 mln. Szacuje się, że w Polsce pracuje 17 mln ludzi.
Do kwestii podwyżki minimalnego wynagrodzenia odniósł się na Twitterze ekonomista Tomasz Wyłuda. “Jeżeli podatki się nie zmienią, to z pełnymi kosztami pracy minimalne wynagrodzenie w Polsce wyniesie 5180.64zł miesięcznie. W USA minimalne wynagrodzenie za gdzinę to 7,25$. Przy kursie dolara 4,14zł, 4,2 tygodnia w miesiącu i 8 godz. dniu pracy w USA minimalne wynagrodzenie wynosi 5042,52zł” – napisał.
Jeżeli podatki się nie zmienią to z pełnymi kosztami pracy minimalne wynagrodzenie w Polsce wyniesie 5180.64zł miesięcznie.
W USA minimalne wynagrodzenie za gdzinę to 7,25$. Przy kursie dolara 4,14zł, 4,2 tygodnia w miesiący i 8 godz. dniu pracy w USA minimalne wynagrodzenie… https://t.co/n1Qwh420Ke
— Tomasz Wyłuda (@tomaszwyluda) June 13, 2023
Jednak jak zauważa Wyłuda, stawka 7,25 dolara za godzinę to minimalne wynagrodzenie, ale tylko w niektórych stanach – bowiem w większości stanów wynosi więcej.
Przepisy regulujące stosunek pracownik-pracodawca w USA są zupełnie inne niż w Polsce. “Z drugiej jednak strony biorąc pod uwagę, że w Polsce jest 26 dni bezpłatnego urlopu a w USA nie ma obowiązku płacenia za nieprzepracowane dni (na poziomie stanowym stany mogą mieć inne przepisy), oba poziomy mogą być zbliżone. Dodatkowo w USA pracodawcy rzadko płaca minimalne wynagrodzenie w USA” – dodaje.
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
Minimalna stawka 7,25 dolara za godzinę pracy obowiązuje Teksasie, Oklahomie, Idaho, czy Pensylwanii. W Wirginii minimum to 12 dol./h, a w stanie Nowy Jork jest to 14,2 dol./h. Jeszcze więcej można zarobić w Oregonie – 13,5 dol./h, czy w Kalifornii, gdzie minimalna stawka godzinowa wynosi 15,5 dol./h – podaje amerykański Urząd Pracy.
Poziom płacy to nie wszystko, co warto wziąć pod uwagę przy “doganianiu” bogatszych krajów. Trzeba także pamiętać o rozbudowanych usługach publicznych – np. o dostępie do edkuacji lub opieki zdrowotnej. Warto wziąć pod uwagę stopień nierówności, czy też World Happiness Report – informujący o tym, w którym kraju żyje się najlepiej.
JM
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS