A A+ A++

Zmiany, które proponuje na bydgoskim placu Wolności Miejska Pracownia Urbanistyczna, w dużej mierze nawiązują do historycznego wyglądu tego miejsca. Uwzględniają powrót do chodnika w miejsce chodnika na ul. Gdańskiej, zwiększenie ilości zieleni i przesunięcie pomnika. Zmianą, która różnić będzie się od wyglądu historycznego, będzie rozmieszczenie na placu pawilonów kwiaciarek. 

Tak ma wyglądać pl. Wolności w Bydgoszczy MATERIAŁY MIEJSKIEJ PRACOWNI URBANISTYCZNEJ

Przypomnijmy, że plac w tym miejscu po raz pierwszy powstał w 1854 roku. Nosił wtedy miano Kannonenplatz (plac Armatni). Został wytyczony z terenów ogrodu klasztoru Klarysek, który rozciągał się aż tutaj spod kościoła.

Plac Armatni po czterech latach zmienił nazwę. Jego patronem został major Helmut Carl Christan von Weltzien. Major Weltzien postanowił bowiem kupić drzewa, krzewy i kwiaty i zlecić obsadzenie nimi placu, który przemianowany został na Weltzienplatz. W 1873 roku zaczęła się budowa kościoła ewangelickiego, która zakończyła się po pięciu latach. Natomiast w 1893 roku pojawił się tutaj pomnik cesarza Wilhelma I na koniu. Pomnik stał do lipca 1919 roku. Po powrocie Bydgoszczy do Polski został zdemontowany i wywieziony do Międzyrzecza.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRodzina Marty Grubki: dziękujemy za pomoc
Następny artykułWaterpolowy Puchar Polski – kiedy i w jakiej formule? Ostrowieccy waterpoliści gotowi do rywalizacji