Plac Biegańskiego zmieni swój wygląd
Urzędnicy zapraszają do dyskusji na temat przyszłości popularnego „Biegana”. Wielkoformatowe plansze z koncepcjami już stanęły w sąsiedztwie pomnika Marszałka Piłsudskiego:
Kamil Cierpioł: Koncepcja niewiele się zmieniła od tego, co prezentowaliśmy na początku roku, natomiast było kilka elementów kontrowersyjnych, które były komentowane szeroko. Są pokazane alternatywy, jak moglibyśmy to zmienić, natomiast ogólna koncepcja zmianie nie uległa. Są dalej odbudowane obiekty, jest zbudowany park przy kościele Świętego Jakuba, są fontanny, jest dużo zieleni. Nadal plac będzie placem z większą ilością zieleni i cienia, tak żeby był przyjemniejszy do użytkowania na co dzień.
Częstochowski magistrat chce poznać opinie mieszkańców. Zachęca wraz z projektantami do spotkań, które odbędą się przez najbliższe trzy weekendy w godzinach od 13.00 do 19.00. Dzięki goglom VR będzie można odbyć wirtualny spacer po zmodernizowanym placu Biegańskiego. Jedna z przygotowanych koncepcji jest bardziej nowoczesna i wzbudza wiele dyskusji. Druga z kolei ma bardziej naturalny charakter:
Kamil Cierpioł: Największą kontrowersją, która się pojawiła w dyskusjach, to jest nasza instalacja przypominająca drzewa. Ta instalacja została zmieniona. Postawiliśmy rzeczywiście naturalne, duże drzewa, pokazujemy drzewa w dużej skali wysokości około 10 metrów i pokazujemy, jak one mimo wszystko są niewielkie dla placu, próbujemy urealnić projekt tak, żeby ludzie zobaczyli go rzeczywiście w sposób naturalny i mamy nadzieję, że przekonamy wszystkich do naszych pomysłów.
To kolejny etap procesu konsultacyjnego w sprawie placu Biegańskiego, do pierwszych dyskusji o możliwych zmianach zagospodarowania placu Biegańskiego Miasto zaprosiło w marcu 2023 r.
Łukasz Kot: Pierwszy etap to są te plansze na Placu Biegańskiego, gdzie można podejść, z bliska zobaczyć wersję pierwszą, bardziej współczesną, wersję drugą bardziej naturalną, po czym w weekendy, czyli w każdą sobotę i niedzielę aż do drugiego września, można przyjść, założyć gogle wirtualne, przejść się po tej przestrzeni, zarówno w wariancie pierwszym, jak i w wariancie drugim. A po trzecim września czekamy na głosy mieszkańców, który wariant im się bardziej podoba. Głosy będą zbierane elektronicznie, będzie podany w komunikacie odpowiedni adres mailowy, na który należy wysłać swój głos.
Mówi zastępca prezydenta Częstochowy.
A co z finasowaniem inwestycji?
Jak wyjaśnia UM: Skończył się okres trwałości projektu unijnego, co oznacza możliwość ingerowania w sam plac. Pojawia się możliwość skorzystania z nowych środków unijnych na ten cel, a więc i konieczność odpowiednio wczesnego przygotowania się do ich wydatkowania.
Zmiany na placu Biegańskiego wpisują się w program „CzęstoZielona” – wprowadzania dodatkowych mini-parków, drzew, krzewów i łąk w miejską przestrzeń. Zieleni było zbyt mało w tworzonym kilkanaście lat wcześniej projekcie rewitalizacji, a aneks dołożony później tylko w pewnym stopniu poprawił udział zieleni we wprowadzonej w życie koncepcji.
Cele metamorfozy to m.in. zaakcentowanie reprezentacyjnego charakteru placu oraz jego uniwersalność – ma łączyć funkcję lokalizacji uroczystych wydarzeń z funkcją rozrywkową. Intencją jest stworzenie chętniej i częściej odwiedzanego miejsca spotkań, ale i przestrzeni, która mogłaby być pokazywana z dumą gościom miasta.
Czytaj także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS