A A+ A++

Zgodnie z komunikatem Komendy Głównej Policji cytowanym przez Państwową Komisję Wyborczą, od godz. 14 w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego odnotowano dodatkowo 2 przestępstwa oraz 9 wykroczeń. Łącznie w niedzielę odnotowano 3 przestępstwa oraz 29 wykroczeń.

PKW: 3 przestępstwa i 29 wykroczeń w lokalach wyborczych. Problemy za granicą
fot. Attila Husejnow / / FORUM

PKW powołując się na dane policji podała, że w lokalach wyborczych nie odnotowano żadnego wydarzenia nadzwyczajnego ani innych sytuacji mogących mieć wpływ na przebieg wyborów.

W województwie warmińsko-mazurskim odnotowano, że jeden z mężów zaufania stawił się w lokalu wyborczym w stanie nietrzeźwości, co potwierdziło badanie przeprowadzone przez policję.

W jednym z lokali wyborczych w Warszawie doszło do sytuacji, w której mężczyzna, który jako dokument tożsamości przedłożył paszport, chciał wyjść z lokalu wyborczego wraz z kartą, w celu skonsultowania głosowania. Gdy członkowie komisji odmówili mu, mężczyzna rozerwał kartę, po czym wrzucił jej części do urny wyborczej.

W innych miejscach w kraju dwukrotnie odnotowano również sytuację, w której jeden z członków komisji był pod wpływem alkoholu.

Marciniak przypomniał, że oficjalne wyniki z poszczególnych komisji obwodowych mogą być podane najwcześniej w niedzielę o godzinie 23. Według szefa PKW oficjalne wyniki wyborów w Polsce zostaną podane prawdopodobnie w poniedziałek ok. godz. 15.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak przekazała, że “wszystkie lokale zostały otwarte, oczywiście oprócz obwodów odrębnych, które uzyskały zgodę na późniejsze otwarcie lokali”.

Pietrzak zwróciła również uwagę, że “było już kilka przypadków, kiedy wyborcy, którzy w latach poprzednich dopisali się do spisów wyborców w innym kraju, zgłosili się teraz, aby zagłosować i okazało się, że ich w tych spisach nie ma”. Dodała, że “pewnie takich sytuacji może się kilka zdarzyć w tych wyborach”.

Jak mówiła, “jeśli w poprzednich latach te osoby dopisały się do spisów wyborców w innym kraju, to w tym spisie nadal są i jeśli nie podjęli działań w celu wykreśleni z tamtego spisu i dopisania się do naszego, to niestety figurują w tamtych państwach członkowskich”.

Szefowa KBW odniosła się również go głosowania za granicą. “Tam głosowanie już się odbywało w tych krajach, które głosują w sobotę. Na godz. 8.20 mieliśmy już 34 protokoły, które spłynęły na 299 obwodów zagranicznych” – podała Pietrzak.

Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których wybieranych jest 53 europosłów spośród 1019 kandydatów, rozpoczęło się w niedzielę o godz. 7 rano. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.

Do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych jest 28 mln 952 tys. 443 wyborców; wybory odbywają się w 31 830 obwodach głosowania, z czego 29 735 to obwody stałe, a 1 789 – odrębne. Za granicą utworzono 299 obwodów głosowania, na statkach – 7.

Listy wyborcze wystawiło 11 komitetów, z czego siedem zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach. Z listą nr 1 w wyborach do PE startuje Trzecia Droga, z nr 2 Konfederacja, z nr 3 Bezpartyjni Samorządowcy, z nr 4 Polexit, z nr 5 Koalicja Obywatelska, z nr 6 Lewica, z nr 7 Prawo i Sprawiedliwość.

Obywatele 27 państw członkowskich wybiorą 720 deputowanych Parlamentu Europejskiego. Czwartego i ostatniego dnia wyborów do Parlamentu Europejskiego głosowanie odbywa się w 21 państwach europejskich.

Wybory do PE odbywają się co pięć lat. Ich organizację reguluje prawo każdego z państw członkowskich. W większości krajów jest jeden okręg wyborczy. Polska wraz Belgią i Irlandią należy do wyjątków – państwa te dzielą się na wiele okręgów.

W Polsce pojedyncze incydenty wyborcze, np. rozwieszanie plakatów czy ulotek

Pojedyncze incydenty związane z naruszeniem ciszy wyborczej, np. rozwieszanie plakatów czy ulotek, odnotowano na Podkarpaciu i Podlasiu w trakcie trwających wyborów do Parlamentu Europejskiego. W woj. warmińsko-mazurskim do jednej z komisji wyborczych stawił się pijany mąż zaufania.

W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których wybieranych jest 53 europosłów spośród 1019 kandydatów.

Na Podkarpaciu policjanci odnotowali trzy przypadki złamania ciszy wyborczej. Pierwszy dotyczył powiatu jasielskiego. “Zgłoszenie dotyczyło umieszczenia plakatu wyborczego jednego z kandydatów w rejonie lokalu wyborczego” – powiedziała w niedzielę PAP komisarz Ewelina Wrona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Podobne zgłoszenie dotyczyło powiatu mieleckiego, gdzie ktoś przykleił plakat wyborczy na tablicy informacyjnej. Z kolei w powiecie rzeszowskim nieznany sprawca zabrał dwa plakaty osób kandydujących do europarlamentu.

“We wszystkich tych przypadkach będą prowadzone czynności wyjaśniające okoliczności. Dwa pierwsze incydenty w oparciu o przepisy kodeksu wyborczego, trzeci pod kątem artykułu 67 kodeksu wykroczeń” – dodała komisarz Wrona.

Podlaska policja odnotowała zaś dwa incydenty związane z naruszeniem ciszy wyborczej. W Zambrowie na ogrodzeniu jednej z posesji rozwieszone zostały cztery plakaty wyborcze, w bloku w Białymstoku – w gablocie na klatce schodowej – pojawiły się ulotki wyborcze. Sprawcy zostali ustaleni, obie sprawy zostały zakwalifikowane jako wykroczenia z Kodeksu wyborczego; prowadzone są czynności wyjaśniające – poinformował w niedzielę rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

Z kolei do jednej z komisji wyborczych w gminie Kurzętnik (woj. warmińsko-mazurskie) stawił się pijany mąż zaufania, o czym policję poinformowali członkowie komisji. Badanie alkomatem wykazało, że miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu – podała policja. Pijany mąż zaufania w sądzie będzie odpowiadał z art. 70 Kodeksu wykroczeń, który mówi: kto wbrew obowiązkowi zachowania trzeźwości znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka i podejmuje w tym stanie czynności zawodowe lub służbowe.

Jak poinformował o godz. 10 w niedziele podczas konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej jej przewodniczący Sylwester Marciniak, w kraju nie odnotowano żadnych zakłóceń w lokalach, gdzie odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Odnotowano natomiast 13 wykroczeń, dotyczyły one m.in. umieszczania plakatów wyborczych w miejscu publicznym bez zgody właściciela, a także ich niszczenia.

Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie trwało do godz. 21. Do tego czasu obowiązuje cisza wyborcza.

autorzy: Karolina Kropiwiec, Aleksandra Kiełczykowska, Anna Kruszyńska

al/ rof/ jwo/ iwo/ aop/ amac/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy szef Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej powołany
Następny artykułWielki transfer Sebastiana Szymańskiego? Ujawnili plan giganta