Poważne kłopoty spółki PKP Cargo. Jak poinformował przewoźnik w poniedziałkowym komunikacie, podstawą prawną kierowania pracowników PKP Cargo S.A. na tzw. nieświadczenie pracy jest art. 54 Ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego “Polskie Koleje Państwowe” z 8 września 2000 r.
PKP Cargo zawiesza działalność pracowniczą
“Zarząd PKP CARGO S.A. (…) informuje, iż w ramach realizacji programu naprawczego, którego celem jest odbudowanie wartości i pozycji Spółki, w dniu 27 maja 2024 r. podjął decyzję o uruchomieniu programu kierowania maksymalnie do 30 proc. pracowników Spółki na tzw. nieświadczenie pracy, na okres 12 miesięcy” – przekazano w komunikacie.
W oświadczeniu wyjaśniono, że nieświadczenie pracy dotyczy również osoby, które zasiadają na stanowiskach kierowniczych. Chodzi o pracowników spółki oraz biur centrali spółki, “z zastrzeżeniem, że priorytetem jest zapewnienie bieżącej sprawności operacyjnej danej jednostki lub komórki organizacyjnej”.
Przewoźnik poinformował, że pracownik przebywający na tzw. nieświadczeniu pracy ma prawo do: korzystania ze świadczeń w ramach ZFŚS czy świadczenia socjalnego w wysokości 60 proc. miesięcznego ekwiwalentu pieniężnego. Będzie obliczane jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, pomniejszone o kwotę składek odprowadzanych na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz zdrowotne w części finansowanej przez ubezpieczonego. Ponadto w świadczeniu nie będzie zawarty podatek dochodowy. Zatrudniony w PKP Cargo będzie miał również dostęp do wykonania czynności niezbędnych dla zachowania uprawnień zawodowych pracownika.
“Powyższa decyzja została poddana przez Spółkę konsultacjom ze związkami zawodowymi działającymi w PKP CARGO S.A.” – podano.
POSŁUCHAJ:
To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS