A A+ A++

2021-06-16 15:14

publikacja
2021-06-16 15:14

PKP Cargo przejmuje majątek po fabryce wagonów Gniewczyna
/ PKP Cargo

PKP Cargo zawarło umowę nabycia nieruchomości i ruchomości po byłej Fabryce Wagonów Gniewczyna, by wznowić produkcję wagonów towarowych – poinformował podczas telekonferencji prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz.

“Podpisany akt notarialny zakupu ruchomości i nieruchomości po byłej Fabryce Wagonów w Gniewczynie jest pierwszym krokiem w procesie wznowienia produkcji wagonów towarowych przez PKP Cargo” – powiedział prezes.

“Nowoczesne wagony są lżejsze i przewożą więcej masy, a co za tym idzie są tańsze, na koszt jednostkowy, od kilku do kilkudziesięciu proc. Element unowocześnienia taboru pozwoli nam być bardziej konkurencyjnym na rynku, generować większe zyski dla akcjonariuszy, zdobywać nowe rynki i zwiększać udziały” – dodał.

Warsewicz zaznaczył, że do 2030 roku PKP Cargo ma obowiązek wymiany w wagonach klocków hamulcowych, jak również musi przejść na wózki monoblokowe. Do 2040 roku grupa musi dokonać wymiany sprzęgów automatycznych. To powoduje, że w ciągu kilku, kilkunastu lat PKP Cargo będzie musiało dokonać modernizacji taboru.

Wcześniej PKP Cargo informowało, że łączna ostateczna cena sprzedaży nieruchomości i ruchomości objętych umową z Forespo Poland ma wynieść blisko 7,4 mln euro brutto.

Wiceminister MAP Zbigniew Gryglas zapowiedział w środę, że partnerami PKP Cargo w tym projekcie mają być ARP i amerykański inwestor branżowy.

“Plan jest taki, by została zawarta umowa inwestycyjna z Agencją Rozwoju Przemysłu, która wystąpi w tym projekcie jako partner finansowy oraz z inwestorem amerykańskim, który już jest obecny w Polsce. Z tym inwestorem branżowym zostanie uruchomiony nowoczesny zakład. Ten zakład ożyje, kiedyś pracowało tam około 1.000 osób. Miejmy nadzieję, że za kilka miesięcy produkcja tam wróci i wrócą pracownicy” – powiedział wiceminister.

PKP Cargo informowało wcześniej, że projekt wznowienia produkcji w Gniewczynie planuje prowadzić we współpracy z ARP oraz Wagonami Świdnica, które należą do grupy Greenbrier. (PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCentralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) – od kiedy, deklaracja
Następny artykułTragiczny wypadek pod Łodzią. Kierujący BMW uderzył w barierki i zmarł na miejscu