A A+ A++

Finansowanie sportu w Polsce musi być przejrzyste i dostępne dla opinii publicznej – podkreślił w piątek premier Donald Tusk. Przypomniał też, że są formalne rekomendacje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, zobowiązujące takie instytucje jak Polski Komitet Olimpijski do pełnej przejrzystości.

PKOl odmówił ministrowi sportu. Premier: "Jeśli nie ma woli, no to my tę wolę wyegzekwujemy, żeby wszystko było przejrzyste"
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

“Polski sport, ten olimpijski, ale też na tych niższych szczeblach, musi być przejrzysty, ponieważ są to pieniądze podatników” – powiedział Tusk w piątek w Karczewie. Jak dodał, wpływy z podatków w dużym stopniu zasilają organizacje sportowe, dlatego też – podkreślił – “finansowanie sportu musi być przejrzyste”.

Premier dodał, że istnieją formalne rekomendacje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, które zobowiązują takie instytucje jak Polski Komitet Olimpijski do pełnej przejrzystości, do dostępności opinii publicznej do sprawozdań finansowych. Zaznaczył, że atmosfera, iż te informacje są tajne, jest dewastująca dla morale polskiego sportu.

Onet ujawnił, że Polski Komitet Olimpijski nie zamierza przedstawić ministrowi sportu informacji na
temat pobytu i zakwaterowania osób z ramienia PKOl w trakcie Igrzysk
Olimpijskich w Paryżu
, o co ten poprosił.

“To musi się bezwzględnie skończyć. W przypadku sprawdzenia wszystkich potencjalnych nieprawidłowości my i tak już działamy. Krajowa Administracja Skarbowa, inne służby będą tak czy inaczej bezlitośnie rozliczały z każdej wydanej złotówki działaczy sportowych, związki sportowe i Polski Komitet Olimpijski” – zapewnił.

Jeśli nie ma tam woli, no to my tę wolę wyegzekwujemy, żeby wszystko było przejrzyste – jak na talerzu. Żeby Polacy zobaczyli, kto ile wydał, kto ile zarobił, jak wyglądało finansowanie, efekty też wyników olimpijskich, które stały się dla nas wszystkich też dzwonkiem alarmowym, bo pokazały, że coś jednak bardzo nie gra. Jak są dobre efekty, to ludzie przymykają czasami oczy na to, że coś złego się dzieje. A tu dzieje się coś złego, a oprócz tego nie ma efektów” – podkreślił szef rządu.

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras w poniedziałek na portalu X przedstawił dane dotyczące finansowania z budżetu państwa przygotowań sportowców do IO w Paryżu w latach 2022-24. Wynika z nich, że Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz spółki skarbu państwa w tym okresie przekazały Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu 92 163 180 zł. Natomiast polskie związki olimpijskie w tym samym czasie z budżetu państwa otrzymały 785 659 000 zł.

Odnosząc się do tych informacji premier Donald Tusk zapowiedział wtedy, że trzeba bardzo dokładnie zbadać, w jaki sposób publiczne pieniądze zostały wykorzystane na sport olimpijski. Premier podkreślił, że oczekiwania wobec polskich sportowców na tegorocznych igrzyskach były większe.

nno/ kmz/ par/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja: Policjanci z Kłomnic przejęli znaczna ilość narkotyków
Następny artykułSiła społeczeństwa w obchody Święta Wojska Polskiego w Powiecie Oświęcimskim