A A+ A++

Data dodania: 2011-04-19 (12:19) Informacje bankowe

99998… 99999… 100000! Tyle osób skorzystało już z programu „Rodzina na swoim”. Jubileuszowy stutysięczny kredyt mieszkaniowy z rządową dopłatą został udzielony przez PKO Bank Polski. Od rozpoczęcia programu w styczniu 2007 roku do końca I kwartału 2011 roku wartość preferencyjnych kredytów udzielonych przez Bank wyniosła blisko 9,5 mld zł.

Udział lidera rodzimego sektora finansowego w całkowitej sprzedaży kredytów z dopłatami rządowymi w tym okresie sięgnął 38%.

W styczniu 2007 roku PKO Bank Polski jako pierwszy przystąpił do programu „Rodzina na swoim” dostrzegając jego pozytywny wymiar społeczny, wspierający dążenia Polaków do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Od rozpoczęcia programu aż do chwili obecnej Bank jest wiodącym podmiotem udzielającym kredytów z rządowymi dopłatami. Obecnie, według stanu na koniec I kwartału 2011 roku udział PKO Banku Polskiego w rynku tych kredytów kształtuje się na poziomie około 20%.

– Program „Rodzina na swoim” należy ocenić pozytywnie. Jego korzystny wpływ na rynek ujawnił się zwłaszcza w okresie spowolnienia gospodarczego. Kredyty udzielane w ramach programu stanowiły wtedy jeden z głównych czynników stabilizujących rynek nieruchomości oraz pośrednio całą gospodarkę – mówi Tadeusz Swat, Dyrektor Departamentu Klienta Rynku Mieszkaniowego.

„Rodzina na swoim” to rządowy program finansowego wsparcia dla rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Pozwala on na zdobycie pieniędzy na zakup nieruchomości na bardzo korzystnych warunkach. Osoba, która uzyska preferencyjny kredyt, przez 8 lat otrzymuje pomoc w postaci rządowych dopłat do odsetek. Oznacza to, że klient w pierwszym okresie kredytowania będzie płacił ich o ok. 50% mniej. W sumie może to oznaczać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych zaoszczędzonych z tytułu zastosowanych dopłat. Biorąc preferencyjny kredyt w PKO Banku Polskim, można dodatkowo liczyć na długi okres kredytowania (do 30 lat) oraz możliwość sfinansowania nawet 100% kosztów inwestycji.

Rozpoczęty w 2007 roku program, zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów projektem nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, ma zostać wygaszony do końca przyszłego roku. Wcześniej, najprawdopodobniej jeszcze w 2. kwartale bieżącego roku mają natomiast zostać zaostrzone warunki pozwalające na uzyskanie preferencyjnego kredytu.

Źródło: PKO Bank Polski

Tak słabych lokat jeszcze nie było

2020-01-05 Analizy rynkowe

106 złotych – tyle w ciągu roku zarobi ktoś, kto powierzy bankowi 10 tysięcy złotych zakładając przeciętną lokatę. To prawie 4 razy mniej niż w 2012 roku, ale też 2-3 razy za mało, aby pokonać panującą inflację – wynika z szacunków HRE Investments. Tak źle nie było od co najmniej kilkudziesięciu lat. Dostępne dane nie odnotowały bowiem jeszcze nigdy tak niskiego średniego oprocentowania lokat bankowych. Przeciętny depozyt pozwala zarobić zaledwie 1,31% – wynika z najświeższych danych NBP za listopad 2019.

Lokaty coraz słabsze, a kredyty coraz droższe

2016-06-13 Analiza Expander

Banki zarabiają między innymi na tym, że pożyczają nam pieniądze na wyższy procent niż płacą swoim klientom na lokatach. Expander zwraca uwagę, że ta różnica w kwietniu była najwyższa od prawie 6 lat. Oprocentowanie nowo zakładanych lokat wyniosło zaledwie 1,57%, tym samym pobiło marcowy rekord i było najniższe w historii.

Bezpłatna księgowość i 900 zł zwrotu w mBank

2016-02-11 Informacja prasowa

Tyle otrzyma przedsiębiorca, który do końca marca otworzy w mBanku rachunek mBiznes konto i spełni trzy proste warunki. Ofertę promuje kampania reklamowa, którą od wczoraj zobaczyć można m.in. w telewizji.

Będzie trudniej o kredyt hipoteczny

2016-01-04 Komentarz Lions Bank

W grudniu banki chciały pożyczyć rodzinom na mieszkanie wyraźnie mniej niż przed rokiem. Czas pokaże czy jest to preludium przed zmianami, które czekają rynek w przyszłym roku. Większość z nich utrudni dostęp do bankowego finansowania.

W nowym roku opóźnienie w spłacie raty może kosztować więcej

2015-12-30 Komentarz Expandera

Maksymalny dopuszczalny przez prawo poziom oprocentowania, naliczanego przy opóźnieniu w spłacie raty wzrośnie od stycznia z 10% do 14%. Z wyliczeń Expandera wynika, że przeciętny kredytobiorca, który spóźni się o kilka dni nie ma się czym martwić. Zmiana będzie natomiast odczuwalna dla osób, które mają wysokie zadłużenie i nie regulują go miesiącami.

Naucz się współpracować z instytucjami finansowymi

2015-03-30 Informacja prasowa

Zbliżają się święta wielkanocne, a wraz z nimi wydłuża się lista naszych wydatków. Szczególnie w przedświątecznym okresie, działając pod wpływem chwili i emocji zdarza nam się podejmować zbyt pochopne i nieprzemyślane decyzje zakupowe. Wówczas zaczynamy się zastanawiać nad różnymi sposobami powiększenia domowego budżetu.

Bezpiecznie(j) jak w banku?

2015-03-26 Informacja prasowa

Czy systemy płatności online są równie bezpieczne jak systemy bankowe? Okazuje się, że nie tylko mogą być bezpieczniejsze, ale również poprawiać poziom zabezpieczeń transakcji bankowych! Poznajcie przypadek pani Agnieszki.

Kredyt w CHF – co można zrobić z wysoką ratą?

2015-01-16 Poradnik kredytobiorcy

„Czarny czwartek” na rynku walutowym wywołał drżenie serca u wielu kredytobiorców zadłużonych w CHF. W ciągu kilku minut ich zadłużenie oraz raty wzrosły o kilkadziesiąt procent. Niestety w najbliższych miesiącach nie należy oczekiwać powrotu do sytuacji sprzed 15 stycznia.

Coraz łatwiej o kredyty dla przedsiębiorców

2015-01-07 Poradnik kredytobiorcy

Masz pomysł na własny biznes? Brakuje ci środków finansowych na start? Skorzystaj z propozycji kredytowej. Nie zwlekaj. Nie trać szans. Jutro może być za późno. W taki oto sposób – dość mało oryginalny i niewyszukany, banki oferujące kredyty dla przedsiębiorców zapraszają ich do skorzystania ze swojej oferty.
2015 rokiem zmian dla kredytobiorców

2014-12-31 Poradnik kredytobiorcy

W nowym roku kredytobiorcy muszą liczyć się z istotnymi zmianami. Wśród nich, zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego, zmienia się minimalna wysokość wkładu własnego oraz strategia prowadzenia działalności w obszarze bankowości ubezpieczeniowej, czyli tzw. bancassurance.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUtex spadł z ekstraklasy
Następny artykułVolkswagen Bank direct – już 10 lat na rynku