A A+ A++

PKN Orlen kupił licencję i projekt bazowy dla technologii pogłębionego przerobu ropy w Płocku

27.07.2021r. 12:00

PKN Orlen kupił licencję i projekt bazowy dla technologii pogłębionego przerobu ropy w płockiej rafinerii. Umożliwia ona uzyskiwanie większej ilości wartościowych produktów, jak paliwa i propylen, z każdej baryłki ropy

“Zgodnie ze strategią ORLEN2030, angażujemy się w nowe obszary działalności, jednocześnie rozwijając także te podstawowe, czyli rafinerię i petrochemię. Optymalizacja pracy płockiego zakładu przyniesie spółce dodatkowe zyski. Inwestujemy w pogłębiony przerób ropy, ponieważ naszym celem jest wzrost produkcji wyrobów wysokomarżowych, na które nieustannie rośnie zapotrzebowanie na świecie. W ten sposób chcemy też jeszcze efektywniej wykorzystać potencjał płockiego zakładu” – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

PKN Orlen rozważa możliwość wykorzystania technologii amerykańskiej firmy KBR, która umożliwi pogłębiony przerób ropy w płockiej rafinerii i przetworzenie pochodzących z niego pozostałości w wyroby wysokomarżowe, m.in. gazy, benzynę, olej napędowy i propylen. Dzięki temu możliwe może być generowanie wyższej marży na produktach rafineryjnych i petrochemicznych.

Podjęcie przez PKN Orlen decyzji inwestycyjnej będzie oznaczało wybudowanie zintegrowanego kompleksu produkcyjnego wykorzystującego technologię odasfaltowania rozpuszczalnikowego – SDA oraz i technologię fluidalnego krakingu katalitycznego ciężkich frakcji naftowych – RFCC.

W najbliższych miesiącach planowane jest wykonanie projektu bazowego dla instalacji, a w kolejnym etapie, w przypadku podjęcia decyzji realizacyjnej, rozpoczęcie procesu wyboru jej wykonawcy.

Najczęściej czytane i komentowane przez branżystów

Spółki energetyczne i Skarb Państwa mają porozumienie dot. współpracy ws. wydzielenia aktywów węglowych

PGE największym płatnikiem podatków w Polsce

  • Ciekawy raport za 2020r.
  • Dlaczego 17 maja doszło do wyłączenia elektrowni w Bełchatowie?
    PGE Polska Grupa Energetyczna i Tauron Polska Energia zawarły porozumienie w sprawie pilotażu usług sieci łączności specjalnej w technologii LTE w pasmie 450MHz na obszarze koncesyjnym Tauronu.
    Legislacja energetyczna
    Pierwszy polski e-samochód

    Oryginalne źródło: ZOBACZ
    0
    Udostępnij na fb
    Udostępnij na twitter
    Udostępnij na WhatsApp

    Oryginalne źródło ZOBACZ

    Subskrybuj
    Powiadom o

    Dodaj kanał RSS

    Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

    Dodaj kanał RSS
    0 komentarzy
    Informacje zwrotne w treści
    Wyświetl wszystkie komentarze
    Poprzedni artykułRudnik nad Sanem miejscem tegorocznych Dożynek Powiatowych
    Następny artykułSmartfon realme Flash z obsługą MagDart. Pierwsza odpowiedź na Apple MagSafe w świecie Androida