A A+ A++

PKB w 2020 r. spadł realnie o 2,8 proc. Jeśli te statystyki zostaną potwierdzone, to jest znacznie mniejsze tąpniecie niż prognozowały organizacje międzynarodowe i dość konserwatywne ośrodki Ministerstwa Finansów i NBP. Spełniły się optymistyczne szacunki sektora prywatnego, który mówił o ok. 3 proc. na minusie – komentuje dr Sonia Buchholtz, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Rok 2020 w polskiej gospodarce

Na początek garść statystyk. Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2020 r. był realnie niższy o 2,8 proc. w porównaniu z 2019 r. – podał Główny Urząd Statystyczny. Dla przypomnienia, w 2019 r. polska gospodarka zwiększyła się o 4,5 proc.

Według GUS wartość dodana brutto w przemyśle w 2020 r. zmniejszyła się o 0,2 proc. w porównaniu z 2019 r. (wobec wzrostu o 4,3 proc. w 2019 r.), a wartość dodana brutto w budownictwie w 2020 r. w porównaniu z 2019 r. zmniejszyła się o 3,7 proc. (wobec spadku o 4,1 proc. w 2019 r.). Z kolei wartość dodana brutto w handlu i naprawach w 2020 r. w porównaniu z 2019 r. była mniejsza o 4,0 proc. (wobec wzrostu o 5,4 proc. rok wcześniej).

W 2020 r. popyt krajowy zmniejszył się realnie o 3,7 proc. w porównaniu z 2019 r., w którym zanotowano wzrost o 3,5 proc.

Jak wynika z przedstawionych przez GUS danych, spożycie ogółem w 2020 r. spadło realnie o 1,5 proc., w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych o 3,0 proc. (w 2019 r. wzrost wyniósł odpowiednio 4,4 proc. i 4,0 proc.). Z kolei akumulacja brutto w 2020 r. w porównaniu z rokiem poprzednim zmniejszyła się realnie o 12,2 proc., w tym nakłady brutto na środki trwałe – o 8,4 proc. (w 2019 r. wzrost odpowiednio o 0,1 proc oraz o 7,2 proc.). Stopa inwestycji w gospodarce narodowej w 2020 r. wyniosła 17,1 proc. (wobec 18,5 proc. w 2019 r.) – podał również GUS.

Fot.: PAP (zdjęcia)

Rząd odetchnął z ulgą

Przechodzimy recesję łagodniej niż prognozowano. Spadek PKB wyniesie zaledwie -2,8 proc. Wielki wysiłek przedsiębiorców i pracowników daje efekty. Wsparcie z budżetu państwa i tarcze antykryzysowe spełniają swoje zadanie. To mocny fundament do odbudowy – skomentował premier Mateusz Morawiecki.

– Mimo tak skrajnie trudnych okoliczności, mimo zamrożenia części gospodarki i powracających lockdownów – nasze PKB spadło jedynie o 2,8 proc. To naprawdę świetny wynik na tle innych krajów Europy – dodał wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

– Szacujemy, że w IV kwartale 2020 r. PKB był o ok. 3,3 proc. – 2,9 proc. niższy niż rok wcześniej, co jest – mimo nasilenia pandemii i wzmocnienia obostrzeń w tym okresie – lepszym wynikiem niż ten z II kwartału ubiegłego roku. Pokazuje to, że nasza gospodarka dość dobrze adaptuje się do nowych warunków – poinformował szef resortu finansów Tadeusz Kościński.

„Lepsze od wcześniejszych prognoz dane o PKB wskazują, że Polska [jest] wśród 5 krajów UE, które najłagodniej przeszły kryzys wywołany pandemią z szansą na TOP3. Spadek 3x niższy niż w strefie Euro (ok 7,8 proc.). Silny przemysł, eksport i stabilna konsumpcja oraz rynek pracy” – napisał na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Analitycy: silny eksport

Pandemia koronawirusa i związane z tym restrykcje sanitarne doprowadziły do pierwszego od 1991 spadku PKB w Polsce. Był on jednak płytszy niż w początkowym okresie transformacji (wtedy PKB spadł o 7 proc. rdr) i o ok. połowę mniejszy niż wskazywały szacunki formułowane wiosną ubiegłego roku. To dobry relatywnie wynik, gospodarka światowa przeżywa największy kryzys od II wojny światowej” – ocenili ekonomiści z ING Banku Śląskiego.

Ich zdaniem, inwestycje nie odnotowały takiej poprawy, jak konsumpcja. Czynnikiem silnie wspierającym odbicie PKB był eksport netto, co obrazuje silne odbicie produkcji w IV kwartale 2020 r.

Właśnie w trakcie trzech ostatnich miesięcy ubiegłego roku motorem gospodarki był przemysł napędzany poprawą koniunktury w globalnym przemyśle i zmianą struktury popytu w kierunku dóbr trwałego użytku. „Pod koniec roku na plus wyszło też budownictwo, ale dzisiejsze dane pokazują jednak, że popyt inwestycyjny był słabszy niż wskazywało na to odbicie budowlanki. Gorzej było w usługach bardziej dotkniętych obostrzeniami administracyjnymi” – czytamy w komentarzu ING.

W podobnym kierunku idą ekonomiści PKO Banku Polskiego. „Patrząc na cały 2020 można bez wahania stwierdzić, że wyniki eksportu były najjaśniejszym punktem w obrazie polskiej gospodarki. Dane GUS wskazują, że wkład eksportu netto był dodatni, w całym 2020 wyniósł 0,8 pp.” – napisali w piątkowej analizie.

Dodali, że bieżące szacunki dla innych państw Unii Europejskiej wskazują, że recesja w Polsce była relatywnie płytka, podobnie jak drugie dno recesji, związane z jesienną falą pandemii.

„Szacujemy, że dynamika PKB w IV kwartale ub.r. wyniosła -3,2 proc. rdr (przy możliwym przedziale: -3,3/-3,0 proc.) wobec spadku o 1,5 proc. rdr w III kw. Szacunkowy spadek PKB po wyeliminowaniu czynników sezonowych wyniósł ok. 1,0 proc. kdk.” – napisali analitycy PKO BP.

Biznes: przemysł kryzysoodporny

– Spadek PKB w 2020 roku o 2,8 proc. jest niższy niż zakładany przez rząd w projekcie budżetu na 2021 r. spadek o 4,5 proc., lecz to w dalszym ciągu najgorszy wynik w okresie transformacji. Ponadto, w I kwartale mieliśmy wzrost gospodarczy w tempie 2 proc. rok do roku, więc spadek PKB w ostatnich trzech kwartałach wynosił w relacji rdr 4,4 proc. – zauważa prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Clu … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSeria Resident Evil notuje świetne wyniki. Capcom potwierdza rezultaty wielkich IP
Następny artykułStraż miejska dronem kontroluje kieleckie kominy