A A+ A++

– PK informuje:

Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego i uchylił postanowienie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu w przedmiocie warunkowego przedterminowego zwolnienia skazanego.

Postanowienia sądów I i II instancji

Sąd Okręgowy we Wrocławiu postanowieniem z 18 lipca 2018r. odmówił udzielenia J.J., skazanemu za czyn polegający na doprowadzeniu 6-letniej pokrzywdzonej do obcowania płciowego, warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, orzeczonej wobec niego w wymiarze 6 lat.

Na powyższe rozstrzygniecie zażalenie złożył obrońca skazanego.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu postanowieniem z 10 grudnia 2018r. uwzględnił zażalenie i zmienił orzeczenie Sądu Okręgowego, warunkowo zwalniając skazanego J.J. i oddając go w okresie próby pod dozór kuratora.

Stanowisko Prokuratora Regionalnego

Prokurator Regionalny we Wrocławiu wystąpił do Prokuratora Generalnego

z wnioskiem o wywiedzenie kasacji od postanowienia Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, zmieniającego postanowienie Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Prokurator uznał orzeczenie Sądu Apelacyjnego za wadliwe. Wskazał na rażące naruszenie przepisów prawa procesowego, polegające na braku poddania analizie

i ocenie całego materiału dowodowego pod kątem istnienia w stosunku do skazanego przesłanki do warunkowego przedterminowego zwolnienia w postaci pozytywnej prognozy kryminologiczno – społecznej. Nadto podniósł, że sąd odwoławczy nie wskazał w uzasadnieniu własnego stanowiska, jakie to ustalenia doprowadziły go do przekonania o konieczności wydania postanowienia o warunkowym przedterminowym zwolnieniu skazanego z odbycia reszty kary, której koniec upływał w styczniu 2021r.

Kasacja

Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny podzielił stanowisko Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu. Działając z jego upoważnienia, prokurator Robert Hernand – Zastępca Prokuratora Generalnego, złożył do Sądu Najwyższego kasację od postanowienia Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 10 grudnia 2018r. W szczególności skarżący podniósł, że Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, wydając zaskarżone postanowienie, rażąco naruszył przepisy prawa procesowego, nie dokonał analizy wszystkich przesłanek stosowania warunkowego przedterminowego zwolnienia, określonych w art. 77 par. 1 k.k. Nie podał także w tym zakresie prawidłowej ocenie całego zgromadzonego materiału dowodowego.

Wobec tych uchybień Prokurator Generalny wniósł o uchylenia postanowienie

i przekazanie sprawy Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania.

Sąd Najwyższy 27 listopada 2019r. uwzględnił kasację, uchylił postanowienie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu oraz przekazał sprawę temu sądowi do ponownego rozpoznania.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ryb/ robs/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNagrodzeni za niezwykły projekt ekologiczny
Następny artykułEwan McGregor i Charley Boorman zakończyli podróż przez obie Ameryki na Harleyach Livewire