Badania pokazują, że osoby pijące piwo mają zwykle gorszą dietę, są mniej aktywne i częściej palą papierosy niż osoby pijące wino lub wódkę.
Dieta osób pijących piwo jest gorsza
Badania pokazują, że osoby pijące piwo mają gorszą dietę, są mniej aktywne fizycznie i częściej palą papierosy w porównaniu do osób pijących wino czy mocniejsze alkohole. Madeline Novack, główna autorka badania, podkreśla, że nadmierne spożycie alkoholu, jest główną przyczyną marskości wątroby, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Zauważyła również, że w ostatnich latach rośnie liczba przypadków stłuszczeniowej choroby wątroby, która często jest związana z problemami metabolicznymi.
Madeline Novack zaznacza, że te choroby wątroby często występują razem, a zmiany w stylu życia, szczególnie w zakresie odżywiania i alkoholu, są kluczowe w leczeniu i zapobieganiu tym schorzeniom.
Rzeczniczka Praw Dziecka apeluje o większą kontrolę nad dostępnością alkoholu
– Nadmierne spożycie alkoholu jest główną przyczyną marskości wątroby w Stanach Zjednoczonych, a liczba przypadków stłuszczeniowej choroby wątroby związanej z dysfunkcją metaboliczną (MASLD) szybko rośnie. Oba rodzaje chorób wątroby często współistnieją, a zmiany stylu życia są kluczowe w leczeniu i zapobieganiu tym schorzeniom, zaczynając od zrozumienia związku między spożyciem alkoholu a złym odżywianiem — powiedziała Madeline Novack, rezydentka Tulane School of Medicine i główna autorka badania.
Wzrost spożycia alkoholu ma duży wpływ na pogorszenie jakości diety. Poprzednie badania pokazały, że im więcej alkoholu ktoś pije, tym gorsza jest jego dieta, ale niewiele badań skupiało się na tym, jak konkretny rodzaj alkoholu wpływa na odżywianie.
Raport: aż 80 proc. 16-latków ma już za sobą inicjację alkoholową
Jak rodzaj alkoholu wpływa na jakość diety – wyniki badania
Badanie przeprowadzone na próbie 1900 dorosłych Amerykanów, którzy obecnie spożywają alkohol, wykazało wyraźne różnice w jakości diety w zależności od rodzaju alkoholu, który piją. Autorzy badania porównali diety osób spożywających wyłącznie piwo, wino, mocne alkohole oraz osoby, które piją kombinację tych alkoholi. Uczestnicy badania oceniali swoje nawyki żywieniowe przy pomocy Wskaźnika Zdrowego Odżywiania, narzędzia opartego na zaleceniach dietetycznych. Wyniki pokazały, że żadna z grup nie osiągnęła wyniku bliskiego 80 punktom, co oznaczałoby zdrową dietę, ale osoby pijące piwo uzyskały najniższy wynik – tylko 49 punktów. Pijący wino zdobyli średnio 55 punktów, a osoby pijące mocne alkohole i kombinację alkoholi – około 53 punktów.
Jan Śpiewak: Polacy toną w alkoholu
Spożywający piwo, najczęściej mężczyźni, byli młodsi, mniej aktywni fizycznie i częściej palili papierosy. Ponadto, spożywali najwięcej kalorii, ale ich dieta była najbiedniejsza pod względem wartości odżywczych.
Madeline Novack, autorka badania, zauważyła, że w Stanach Zjednoczonych piwo często spożywane jest w miejscach, gdzie jedzenie ma niską zawartość błonnika i jest pełne przetworzonych produktów mięsnych. Z kolei wino, szczególnie czerwone, często łączy się z bardziej wartościowymi posiłkami, zawierającymi mięso, warzywa i nabiał. Badanie sugeruje także, że to dieta może wpływać na wybór alkoholu – na przykład smażone lub słone jedzenie, może powodować większą ochotę na piwo, dlatego w piwnych lokalach często serwowane są darmowe słone przekąski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS