A A+ A++

W niemieckim Frankfurcie nad Menem archeolodzy z miejscowego Muzeum Archeologicznego odnaleźli dobrze zachowaną drewnianą piwnicę z czasów rzymskich

Odkryta przez archeologów piwnica z czasów rzymskich we Frankfurcie jest dobrze zachowana. W starożytności na terenie dzisiejszego miasta Frankfurt znajdowało się największe miasto na rzymskiej granicy – limesie, zwane Nida.

W trakcie niedawnych wykopalisk archeologicznych zorganizowanych przez Muzeum Archeologiczne we Frankfurcie nad Menem badacze odnaleźli pozostałości budynku mieszkalnego z okresu, gdy te tereny były przedmiotem rzymskiej kolonizacji. W odkrytym domostwie badacze odkryli dobrze zachowaną drewnianą piwnicę wraz z schodami do niej prowadzącymi.

Stan znalezisk odnalezionych przez niemieckich archeologów wskazuje, że budynek uległ pożarowi. Znaleziono zwęglone elementy konstrukcyjne; gruzy wskazujące na bardzo intensywny pożar. Wśród znalezisk znajdował się stopiony szklany słój oraz narzędzia.

Jak podał dla HeritageDaily rzecznik prasowy Muzeum Archeologicznego we Frankfurcie, badacze będą starali się określić dokładny okres istnienia odkrytego budynku jak również czas jego zniszczenia.

Zespół badawczy przetransportował znalezisko przy pomocy nowoczesnych metod takich jak zastosowanie żywic syntetycznych, kauczuku silikonowego i laminatów gipsowych. Badacze zwracają uwagę, że choć wcześniej na tych terenach znajdywano pozostałości antycznego miasta Nida, tak dopiero do odkrycie jest tak dobrze zachowane.

Rzymskie miasto Nida powstało w latach 70. n.e. jako obóz wojskowy w trakcie kampanii wojennych cesarza Wespazjana przeciwko germańskiemu plemieniu Chattów. Po zakończeniu działań wojennych rzymskie legiony wycofały się z tych terenów, by wrócić tam dekadę później, kolejny raz, z powodu wojny z Chattami za czasów cesarza Domicjana.

Po zwycięskiej kampanii tereny te zostały włączone w obręb Imperium Romanum i stały się częścią nowej prowincji Germania Superior, w której obręb wchodziło tzw.  Agri Decumates tj. tereny graniczne Cesarstwa, a terytoriów barbarzyńskich, między Renem i Dunajem, których nie chroniła żadna naturalna bariera, choćby w postaci wyżej wymienionych rzek.

Był to punkt newralgiczny w konstrukcji rzymskiego limes, ponieważ z powodu braku naturalnych barier, granica ta wymagała mocnego ufortyfikowania. Taki stan rzeczy bardzo mocno wpłynął na naturę miasta Nida. Na początku był to teren warowny zasiedlony przez legionistów wraz z rodzinami.

Z czasem do osady warownej zaczęła napływać ludność cywilna, której obecność przekształciła osadę w pełnoprawne miasto.  Miejscowość stała się stolicą jednostki administracyjnej nazywanej Civitas Taunensium i liczyła nawet 10 000 mieszkańców. W III wieku Rzymianie wycofali się z Agri Decumates, w konsekwencji miasto zostało opuszczone.


Źródła:

  • Milligan M. Excavation uncovers preserved wooden cellar from Roman period, Heritage Daily [dostęp 28.02.2024]
  • Piekarz P., Frankfurt nad Menem: od osadnictwa rzymskiego do siedziby Karolingów, “Archeologia Żywa” 4 (66), Warszawa 2017, ss. 46-53.

Fot. Archäologisches Museum Frankfurt

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRyszard Czarnecki najbardziej wpływowym polskim europosłem!
Następny artykułРосія розширила атаки на 5 селищ на Авдіївському напрямку, – Генштаб