A A+ A++

Oczywiście możemy rozliczać się na dwa sposoby: w formie tradycyjnej – papierowej i właśnie preferowanej przez skarbówkę – elektronicznej. Jeżeli wolimy wydrukowany dokument, wystarczy wrzucić deklaracje do urny znajdującej się przed budynkiem urzędu skarbowego. Jeżeli mamy wątpliwości co do zeznania, umówmy się na wizytę:

Grzegorz Hoinka: Umówienie wizyty w Urzędzie Skarbowym może nastąpić poprzez trzy sposoby. Pierwszy sposób jest to osobiście u urzędnika, który jest akurat na sali obsługi. Wtedy umawiamy się na dogodny dla nas i pierwszy wolny termin w urzędzie. Druga możliwość jest poprzez telefon kontaktowy, z naszym pracownikiem również tedy wybieramy. I trzeci najbardziej korzystny, najbardziej przyjazny według mnie to umówienie się poprzez stronę internetową. Bardzo duża liczba osób korzysta z możliwości umówienia wizyty.


Warto to zrobić, aby uzyskać pomoc w sprawie wypełnienia deklaracji rocznej

– radzi Grzegorz Hoinka – naczelnik I Urzędu Skarbowego w Częstochowie. Dokumenty czy papierowe czy cyfrowe uzupełniajmy uważnie – ciągle pojawiają się w nich błędy lub pominięcia poszczególnych rubryk.

Grzegorz Hoinka: Szczególną uwagę – przynajmniej jeżeli składamy zeznanie roczne w wersji papierowej, zwracajmy na pewno na podpisy, czy są złożone na zeznaniu, bo jednak ciągle nadal jest to dość częsty błąd. Niewykazanie również wszystkich informacji od pracodawcy, tzw. PITów 11, informacji, które otrzymujemy również się zdarza, że nie wszystkie lądują w naszym zeznaniu rocznym. W momencie kiedy jednak decydujemy się na rozliczenie poprzez Internet, wszystkie informacje, które nasz pracodawca zobowiązany był przesłać do urzędu skarbowego i zrobił to, automatycznie zostają rozliczone w naszym zeznaniu.

W tym roku po raz pierwszy mamy do czynienia z hipotetycznym podatkiem należnym. Warto wiedzieć co to oznacza? Jest to następstwo likwidacji w połowie ubiegłego roku tzw. ulgi dla klasy średniej:

Grzegorz Hoinka: Po złożeniu w 2023 roku zeznania za rok 2022 Krajowa Administracja Skarbowa dokonuje automatycznego przeliczenia każdego zeznania pod kątem ewentualnych korzyści, które mógłby utrzymać czy mógłby zyskać w momencie, kiedy ulga dla klasy średniej obowiązywała by w całym 2022 roku. Jeżeli pojawi się nadpłata, ta nadpłata będzie nam zwrócona dodatkowo automatycznie przez urząd Skarbowy, do którego złożyliśmy zeznanie. W związku z powyższym nie mamy obowiązku niczego zgłaszać, o nic wnioskować.

– dodaje naczelnik częstochowskiej skarbówki przy ul. Filomatów – Grzegorz Hoinka.

Zobacz także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Bałagan trwa”. Sędzia Piotr Gąciarek: bez legalnej KRS tego nie naprawimy
Następny artykułPopularny chwast ma właściwości odmładzające, wygładza zmarszczki