A A+ A++

Liczba wyświetleń: 2354

Język kształtuje się w procesie historycznym. Mamy więc na Ukrainie, na Litwie, na Węgrzech, na Mazowszu, na Kujawach. To są zwroty historycznie już ukształtowane. Są też obserwowane procesy używania „na” i „w” zamiennie w sytuacjach, które nie ukształtowały się jeszcze i są płynne, np. „na magazynie” i „w magazynie”.

Proces ten widać i w języku rosyjskim, gdzie częściej stosowany jest zwrot w Ukrainie, ale dopuszczany jest również na Ukrainie. W języku ukraińskim dopuszczalny jest zwrot tylko w Ukrainie, bo tam proces ten już ukształtował się.

Zwrot „w Ukrainie” jest rusycyzmem, ponieważ pochodzi z języka ukraińskiego, a białoruski, ukraiński i rosyjski to rodzina języków wschodniosłowiańskich, czyli ruskich.

Pan Bralczyk dla potrzeb politycznych zrównuje słowo „Ukraina” ze słowem „magazyn” i próbuje wmówić nam, ze zwrot „w Ukrainie” jest tak samo poprawny jak „na Ukrainie”. Jednakże słowniki z lat przedwojennych, powojenne i współczesne zadają temu kłam.

W Polsce może dojść do sytuacji, kiedy oba zwroty „na Ukrainie” i „w Ukrainie” staną się równoprawne. Jednakże, aby tak się stało, Ukraińcy zamieszkujący w Polsce muszą pozostać tutaj dłużej, wnosząc do języka polskiego kolejne rusycyzmy.

Autorstwo: anty-kufel
Nadesłano do portalu WolneMedia.net

Komentarz admina „Wolnych Mediów”

Nie wiem, jak to jest z tym mówieniem „na” i „w” na Ukrainie, bo nie jestem językoznawcą, ale w ukraińskim przeboju Keteriny Bużinskiej (Катерина Бужинська) pt. „Як у нас на Україні” (czytaj: „Jak u nas na Ukraini”), śpiewanym po ukraińsku, w tytule widzę i w słowach słyszę „na”. Teledysk niżej — niech każdy sam posłucha i osądzi, w tym autor, czy powinienem iść z uszami do laryngologa.

TAGI: Języki i lingwistyka, Ukraina

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoniec emerytury. Aktor długo się nią nie cieszył
Następny artykułRusza projekt Akademia Licealisty, który zwiększy szanse edukacyjne uczniów w Zabrzu