A A+ A++

Język inkluzywny m.in. tworzy odpowiedniki żeńskie tam, gdzie ich według oficjalnych reguł nie ma oraz zaleca zamienne używanie form gramatycznych męskich i żeńskich.

Minister edukacji Francji Jean-Michel Blanquer zakazał używania tzw. pisowni inkluzywnej w szkołach. Jej stosowanie “stanowi przeszkodę w czytaniu i rozumieniu słowa pisanego” – głosi rozporządzenie resortu.

Język inkluzywny m.in. tworzy odpowiedniki żeńskie tam, gdzie ich według oficjalnych reguł nie ma oraz zaleca zamienne używanie form gramatycznych męskich i żeńskich.

Przestrzeganie reguł gramatycznych i składniowych ma ogromne znaczenie w sektorze edukacji – napisał Blanquer w biuletynie opublikowanym w piątek i skierowanym do rektorów akademii, dyrektorów uczelni i szkół oraz pracowników sektora edukacji.

ZOBACZ: Szeregowa, bosmanka, majorka. Żeńskie odpowiedniki w niemieckiej armii

Język inkluzywny “stanowi przeszkodę w czytaniu i rozumieniu pisma” ponieważ “utrudnia ono czytanie na głos, podobnie jak wymowę, a tym samym naukę, zwłaszcza dla najmłodszych” – napisał minister.

Jego resort ocenił, że pisownia inkluzywna może utrudniać dzieciom z niepełnosprawnościami lub takim, które mają kłopoty z nauką uczenie się języka francuskiego.

Blanquer zachęca jednak do feminizacji zawodów i funkcji. “Wybór przykładów lub stwierdzeń podczas nauczania musi uwzględniać równość dziewcząt i chłopców, zarówno poprzez feminizację terminów, jak i walkę ze stereotypami” – podkreślił minister.

pgo/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW sobotę ruszają zapisy na szczepienia przeciw Covid-19 osób w wieku od 22 do 24 lat
Następny artykułOpolskie: W Kocurach odkryto nowego prehistorycznego gada