A A+ A++

Jakiekolwiek konflikty w Trybunale Konstytucyjnym są bulwersujące i niesmaczne; powinny zostać zamknięte i w żaden sposób nie wpływać na pracę TK; to jest sprawa absolutnie podstawowa – powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany o spór w Trybunale i projekt dotyczący m.in. kwestii pełnego składu Trybunału.

PiS utemperuje TK ustawą? Prezydent zapowiada, co z nią zrobi
PiS utemperuje TK ustawą? Prezydent zapowiada, co z nią zrobi
fot. ALEKSANDRA SZMIGIEL / /  Reuters / Forum

Prezydent został zapytany podczas konferencji prasowej w środę w Londynie o konflikt między sędziami Trybunału Konstytucyjnego, a także czy podpisałby ustawę zmniejszającą liczebność tzw. pełnego składu Trybunału Konstytucyjnego, której projekt obecnie jest procedowany przez Sejm.

“Odpowiedzialność za sprawy Rzeczypospolitej Polskiej – bo te, naprawdę fundamentalne sprawy rozstrzyga TK (…) to jest odpowiedzialność Trybunału i jakiekolwiek konflikty w Trybunale są po prostu bulwersujące i niesmaczne – konflikty między sędziami, między członkami Trybunału” – powiedział prezydent. Jak stwierdził, “te konflikty powinny zostać zamknięte i nie powinny absolutnie w żaden sposób wpływać na funkcjonowanie Trybunału”. “To jest sprawa absolutnie podstawowa” – dodał.

Odnosząc się do procedowanego w Sejmie projektu ustawy, prezydent podkreślił, że kiedy zakończą się prace w parlamencie i ustawa trafi na jego biurko, to “wtedy będzie decyzja nad ostatecznym jej kształtem, zaproponowanym przez parlament”.

Projekt noweli ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK na początku maja złożyli w Sejmie posłowie PiS; przewiduje on zmniejszenie minimalnej liczby sędziów Zgromadzenia Ogólnego TK z 10 do dziewięciu, a także zmniejszenie liczby pełnego składu TK – z 11 do dziewięciu sędziów. Znowelizowane przepisy mają mieć zastosowanie do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie noweli.

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających.

Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Od miesięcy w TK trwa spór o kadencję Julii Przyłębskiej jako prezesa TK, który uniemożliwiał w ostatnim czasie zebranie się Trybunału w pełnym składzie. Według części prawników, w tym byłych i obecnych sędziów TK, kadencja Przyłębskiej – jako prezesa TK – upłynęła po 6 latach, czyli 20 grudnia 2022 r. i jednocześnie nie ma ona możliwości ponownego ubiegania się o tę funkcję. Według samej Przyłębskiej, a także premiera i części ekspertów, jej kadencja upływa w grudniu 2024 r. – razem z końcem kadencji Przyłębskiej jako sędzi TK.

Najbliższe rozprawy w pełnym składzie TK są wyznaczone na 31 maja. Tego dnia w południe Trybunał ma zająć się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym z wniosku prezydenta Andrzeja Dudy. Nowelizacja ustawy o SN ma – według PiS – wypełnić kluczowy “kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską środków na realizację Krajowego Planu Odbudowy.(PAP)

autorzy: Mikołaj Małecki, Aleksandra Rebielińska

mml/ reb/ mrr/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypożyczalnia skitury Korbielów – postaw na bjorn.ski
Następny artykułBędzie nowy chodnik w Łękach