Jedyną intencją jest to, aby istotna dla obywateli informacja mogła docierać jak najszybciej, wszędzie – powiedział premier Mateusz Morawiecki pytany o projekt ustaw Prawo komunikacji elektronicznej oraz Przepisy wprowadzające tę ustawę, nazywane potocznie “Lex pilot”. W środę posłowie PiS przegrali głosowanie w jej sprawie.
W środę Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii odrzuciła projekty ustaw: Prawo komunikacji elektronicznej oraz Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej. Ustawa ta miała ustalać kolejność kanałów programów telewizyjnych na
pilocie tak, że na pięciu pierwszych miejscach znalazłyby się kanały
Telewizji Publicznej.
Podczas konferencji prasowej premier był pytany m.in. o posiedzenie tej komisji oraz odrzucenie przez nią projektów ustaw.
Reklama
Premier tłumaczy, po co te ustawy
“Zasadność tej ustawy w pierwotnym kształcie była bardzo prosta – nie każdy ma dostęp do telewizji komercyjnej, nie każdy płaci dodatkowe pieniądze, w związku z tym telewizja publiczna – w przypadku której opłaca się jedynie abonament i jest szereg grup wyłączonych z płacenia tego abonamentu -powinna móc docierać wszędzie” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Podkreślił, że “ostanie kataklizmy, które nas dotknęły – pandemia koronawirusa, wielki kryzys energetyczny, ruska inflacja, agresja Rosji na Ukrainę – powodują, że dotarcie z przekazem rządowym, sejmowym, parlamentarnym pod każdą przysłowiową strzechę jest niezwykle ważne”. “Stąd była pierwotna propozycja” – dodał.
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
Szef polskiego rządu zaznaczył także, że “jeżeli wzbudza ona dzisiaj kontrowersje, to owszem, rząd zdecydował o tym, że nie będzie żadnych tego typu przepisów”. “Poddamy je dłuższej konsultacji publicznej, niech się wypowiedzą na ten temat jeszcze różne instytucje” – powiedział.
“Jedyną intencją jest to, aby istotna dla obywateli informacja mogła docierać jak najszybciej, wszędzie” – podkreślił.
Opozycja tłumaczy, co z tymi ustawami jest nie tak
Na etapie prc sejmowych posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej, Konfederacji, PPS, podczas dyskusji krytykowali
zapis, który ustala kolejność kanałów programów telewizyjnych na
pilocie tak, że na pięciu pierwszych miejscach znalazłyby się kanały
Telewizji Publicznej.
Krytykowali też proponowany przepis, który mówi, że KRRiT w drodze rozporządzenia ma ułożyć listę 30 programów objętych obowiązkiem transmisji poza programami TVP.
Posłowie podnosili też, że nowe przepisy zakładają rozszerzenie
katalogu podmiotowego przedsiębiorców zobowiązanych do udostępniania
danych i zapewniających warunki do przeprowadzenia kontroli operacyjnej – na wszystkich przedsiębiorców komunikacji elektronicznej. Dostęp do danych pozyskiwanych m.in. z komunikatorów takich jak Messenger lub Whatsapp miałyby
Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służba Wywiadu Wojskowego,
Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz o Agencja Bezpieczeństwa
Wewnętrznego i Agencja Wywiadu.
KWS – Bankier.pl, Anna Kruszyńska i Rafał Białkowski – PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS