A A+ A++

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało na Twitterze krótki spot, w którym pokazano archiwalne wypowiedzi Donalda Tuska. To reakcja na brak odpowiedzi na pytania partii rządzącej o bezpieczeństwo energetyczne i militarne.
— Od 28 dni Donald Tusk unika merytorycznej rozmowy na ten temat, odniesienia się do tych pytań — powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik PiS Rafał Bochenek.

10 pytań do Donalda Tuska

20 stycznia europoseł Tomasz Poręba wraz z europosłem Jackiem Saryuszem-Wolskim zaprezentowali 10 pytań do Donalda Tuska. Zapytano m. in. o to, dlaczego szef PO zrezygnował z instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej w latach 2008-2009, dlaczego w roku 2010 kierowany przez niego rząd PO-PSL umorzył 1 mld 200 mln zł rosyjskiej spółce Gazprom oraz dlaczego kierowany przez niego rząd PO-PSL zaakceptował umowę gazową z Gazpromem do 2037 roku całkowicie uzależniając Polskę od rosyjskiej energii, a także dlaczego Tusk oddał śledztwo smoleńskie w ręce Rosjan.

Tusk nie odpowiedział na pytania

Podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik PiS Rafał Bochenek wskazał, że od 28 dni ani szef PO Donald Tusk, ani jego partia nie odpowiedzieli na dziesięć pytań związanych z bezpieczeństwem energetycznym i militarnym, jakie zostały im zadane przez polityków PiS.

— Od 28 dni Donald Tusk unika merytorycznej rozmowy na ten temat, odniesienia się do tych pytań — mówił Bochenek.

“Polityka Tuska skrajnie, radykalnie prorosyjska”

Z kolei europoseł PiS Tomasz Poręba stwierdził, że ze względu na zbliżające się wybory odpowiedzi na zadane przez Prawo i Sprawiedliwość pytania są kluczowe. Jak wskazał, polityka realizowana przez Tuska i PO w latach 2007-2015 “w naszym przekonaniu była skrajnie, radykalnie prorosyjska, często wbrew strategicznym interesom naszego kraju”.

PiS spodziewało się braku odpowiedzi

— Dlatego pytania: dlaczego Donald Tusk i PO zrezygnowali z tarczy antyrakietowej, dlaczego chciał sprzedać Możejki, Lotos, dlaczego likwidowano bazy wojskowe – są nadal aktualne — mówił Poręba. Przyznał przy tym, że politycy PiS spodziewali się braku odpowiedzi ze strony Platformy, dlatego uznali, że sami te odpowiedzi zaprezentują. podczas konferencji pokazano krótki spot z archiwalnymi wypowiedziami m.in. Tuska.

Nowy spot PiS

Na opublikowanym w mediach społecznościowym materiale lektor zadaje pytanie, m. in. o to, dlaczego Donald Tusk zrezygnował z instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej w latach 2008-2009.

— Z prezydentem Putinem dłuższy czas rozmawialiśmy o tarczy antyrakietowej. Prezydent Putin nie jest entuzjastą tego projektu — przytoczono archiwalną wypowiedź szefa PO.

Kolejne pytanie dotyczyło umorzenia 1,2 mld zł długu rosyjskiemu Gazpromowi.

— Gaz w relacjach polsko-rosyjskich nie może być i nie powinien być przedmiotem polityki, a wyłącznie dobrze pojętego wspólnego interesu — mówił Tusk w archiwalnej wypowiedzi.

Kwestia Nord Stream i Baltic Pipe

W spocie poruszono również temat budowy gazociągu Nord Stream. Lektor zadaje pytanie o to, dlaczego rząd PO nie zablokował jego budowy, a zrobił to w przypadku Baltic Pipe.

— Mamy ważne kontrakty rosyjskie, więc wiadomo, że my tego norweskiego gazu za dużo nie potrzebujemy — przytoczono kolejną wypowiedź Tuska.

— Potrzeby militarne takie też obiektywnie opisane nie wskazują w żadnym wypadku na potrzebę budowy i użytkowania dużych jednostek — brzmi kolejna wypowiedź Tuska, którą przytoczono jako odpowiedź na pytanie dlaczego likwidowano jednostki wojskowe na wschodzie Polski.

“Wypowiedzi Tuska wciąż są aktualne”

Według rzecznika PiS Rafała Bochenka, Donald Tusk unikając odpowiedzi na zadane mu pytania “pokazał, że te wypowiedzi sprzed jakiegoś czasu są wciąż aktualne i być może to jest ten sam kierunek polityczny, który PO chce prowadzić – na wschód, ku Rosji”.

Europoseł Tomasz Poręba stwierdził z kolei, że każdy musi zadać sobie pytanie, co by było gdyby w Polsce nadal rządziłby Donald Tusk i Platforma Obywatelska.

— Gdzie byłby Lotos, gdzie byłyby Możejki, w czyich rękach, czy nie rosyjskich? Jak wyglądałaby sytuacja bezpieczeństwa Polski, jak wyglądałaby sytuacja z innymi tematami? — zastanawiał się europoseł.

— W naszym przekonaniu, gdyby nadal tutaj był rząd Donalda Tuska mielibyśmy olbrzymie problemy, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo – energetyczne, wojskowe. Polityka radykalnie prorosyjska w latach 2007-2015 była konsekwentnie przez rząd Donalda Tuska realizowana — dodał Poręba.

Europoseł wskazał przy tym, że rząd PiS modernizuje wojsko, tworzy bazy wojskowe na wschodzie kraju i robi wszystko, by nasz kraj był niezależny energetycznie od Rosji.

RB

Czytaj dalej:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy niż Ulf dotrze do Piotrkowa?
Następny artykułWiadomości z Poznania. Co dzieje się w stolicy Wielkopolski? (17 lutego 2023)