A A+ A++

W północnej części Egiptu, nieopodal Kairu, znajduje się stanowisko archeologiczne, które rzuca nowe światło na fascynującą historię starożytnego państwa faraonów. Abu Rawash, miejsce mniej znane niż sławne Gizy, kryje w sobie prawdziwy skarb – piramidę Dżedefre, jedną z najbardziej unikalnych konstrukcji z okresu Starego Państwa.

Choć piramida Dżedefre nie dorównuje rozmachem Wielkiej Piramidy w Gizie, jej znaczenie historyczne i architektoniczne jest nie do przecenienia. Zbudowana przez faraona IV dynastii, stanowi ona cenny wgląd w ewolucję grobowców królewskich oraz zmiany polityczne i religijne, jakie zachodziły w tamtych czasach.

Historia odkryć w Abu Rawash sięga XIX wieku, jednak dopiero w początkach XX stulecia francuscy archeolodzy podjęli systematyczne badania tego niezwykłego miejsca. Odsłonięcie pozostałości piramidy Dżedefre oraz towarzyszących jej budowli pozwoliło lepiej zrozumieć losy tego władcy, którego panowanie było naznaczone kontrowersjami.

W przeciwieństwie do swojego ojca, Chufu, który wybudował Wielką Piramidę, Dżedefre zdecydował się na nieco inną lokalizację swojego grobowca. Wybór Abu Rawash, położonego na wzniesieniu z widokiem na dolinę Nilu, mógł być podyktowany względami symbolicznymi lub religijnymi. Niestety, kompleks piramid Dżedefre pozostał niedokończony, a jego panowanie okazało się krótkotrwałe.

Pomimo zrujnowanego stanu, w Abu Rawash dokonano wielu ważnych odkryć archeologicznych. Znaleziono tu między innymi pozostałości łodzi słonecznej, które wskazują na kontynuację kultu związanego z władzą królewską. Przez lata miejsce to było systematycznie badane przez różne misje naukowe, a Francuski Instytut Archeologii Orientalnej w Kairze przeprowadził szeroko zakrojone prace, mające na celu wyjaśnienie układu i chronologii tego niezwykłego kompleksu.

Piramida Dżedefre wyróżnia się unikalnym projektem i konstrukcją. Pierwotnie miała to być prawdziwa piramida, ale dziś pozostała z niej tylko główna część, zbudowana z dużych bloków wapienia z okleiną z wapienia Tura. Kompleks obejmował także świątynię-świątynię po północnej stronie piramidy, co jest niezwykłą cechą grobowców z IV dynastii.

Choć piramida Dżedefre w Abu Rawash pozostaje w zaniedbanym stanie, stanowi ona niezwykle ważne miejsce dla zrozumienia ewolucji konstrukcji piramid oraz wydarzeń politycznych i religijnych za panowania tego faraona. Dalsze badania w tym miejscu z pewnością rzucą dodatkowe światło na bogatą historię i kulturę starożytnego Egiptu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMłoda partnerka Protasiewicza przerywa milczenie. “Jesteśmy parą”
Następny artykułBezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów w Bytomiu