A A+ A++

Prof. Piotr Stepnowski (50 lat), były prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, został wybrany 23 listopada 2020 r. na nowego rektora Uniwersytetu Gdańskiego. W głosowaniu udział wzięło 130 elektorów. Piotr Stepnowski dostał 104 głosy, a Krzysztof Bielawski, pełniący obowiązki rektora – 26 głosów. 

Wybory odbyły się po dymisji rektora Jerzego Gwizdały, który odszedł po skandalu plagiatowym. Swoją rezygnację tłumaczył kłopotami ze zdrowiem. 

O pierwszych zadaniach nowego rektora Piotr Stepnowski tak mówił podczas debaty przedwyborczej organizowanej przez UG: – Najważniejszym zadaniem przed nami jest natychmiastowa odbudowa dobrego imienia, dobrego wizerunku naszej uczelni. To wymaga wielu działań na wielu frontach. Chce się zaangażować w ofensywę medialną i marketingową, która w krótkim czasie spowoduje, że o uniwersytecie będziemy mówić wyłącznie jako o miejscu, które emanuje wspaniałymi odkryciami, głosem eksperckim, dyskursem społecznym na temat ważkich problemów, a nie jest ciągłym źródłem ataków związanych z nierzetelnością naukowa jednej czy dwóch osób. Ten trend musimy odwrócić. Społeczność uniwersytetu nie zasłużyła na tak zgnębiony wizerunek i musimy go poprawić. Zapowiadam w swoim programie nowa strategię komunikacji poprzez powołanie Uniwersyteckiego Centrum Marketingu i Komunikacji, która będzie wyłapywać nasze sukcesy i odkrycia i ofensywnie promować w mediach.

Rektor Piotr Stepnowski: „Nie możemy zawsze i w pełni naginać się do potrzeb gospodarczych”

Pytany podczas debaty o recepty na poprawę jakości kształcenia odpowiedział: 

– Unowocześnianie metod nauczania, współpraca z biznesem, wprowadzanie indywidualnych ścieżek kształcenia – mówił Stepnowski. – Ale z drugiej strony często te skojarzenia mówiące o kształceniu bezrobotnych są nieuprawnione. Uniwersytet ma swoją misję kształcenia w dyscyplinach podstawowych, które z założenia kształcą w zakresie wiedzy podstawowej. Nie możemy zawsze i w pełni naginać się do potrzeb gospodarczych. To jest ważne, ale to jest pewien element. Ważne jest kształcenie praktyczne, to jest uzupełnienie kierunków ogólnych. Postuluję budowę uniwersytetu opartego na wiedzy, uniwersytet przedsiębiorczy próbowano zrobić, ale nic z tego nie wyszło. Oparty na wiedzy to taki, który jest nieopłacalny, gdzie kształcenie i badania wykraczają poza potrzeby gospodarki. To wolność myśli naukowej, wolność kształcenia również w nieskrępowanych akademickim duchu – ocenił Piotr Stepnowski. 

Piotr Stepnowski – w wolnych chwilach rzeźbi w drewnie  

Prof. Piotr Stepnowski jest specjalistą z dziedziny ochrony środowiska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończył III LO w Gdyni. Na Uniwersytecie Gdańskim ukończył studia na międzywydziałowym kierunku Ochrona Środowiska. W 2010 uzyskał tytuł profesora nauk chemicznych.  

Na swojej stronie internetowej tak pisze o sobie:  

“Moja działalność naukowa od zawsze związana była z ochroną środowiska. Podczas doktoratu zajmowałem się środowiskiem morskim, badając narażenie niektórych organizmów wodnych na skutki promieniowania jonizującego. Żmudna praca laboratoryjna przeplatała się wówczas z niezapomnianymi pełnomorskimi rejsami badawczymi. Po doktoracie „skręciłem” w stronę wykrywania nietypowych zanieczyszczeń środowiska i przewidywania ich ewentualnych skutków toksykologicznych. Dziś (niestety) coraz mniej czasu spędzam w laboratorium przy ukochanej aparaturze pomiarowej, za to więcej na mównicach konferencji i zaproszonych wykładów.” 

Prof. Piotr Stepnowski pasjonuje się chemią i ochroną środowiska. W wolnych chwilach wykonuje rzeźby drewniane Piotr Stepnowski

Wspomina też o swoim hobby: Od wielu lat rzeźbię w drewnie – kapliczki przydrożne, duże i małe formy postaci, kopie czy formy abstrakcyjne. To mnie niebywale odpręża i jest jakąś formą medytacji, pozwalającej oderwać myśli od bieżących spraw.” 

Nowy rektor mówi o wspólnocie różnorodności 

Swój wybór prof. Piotr Stepnowski skomentował słowami: 

– Społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego, dokonując wyboru rektora Uniwersytetu Gdańskiego, udzieliła mi dużego kredytu zaufania. Mandat ten, uzyskany znaczącą większością głosów, pozwala mi na realizację wizji uniwersytetu będącego wspólnotą różnorodności – powiedział. – Mieliście Państwo okazję (i macie nadal) zapoznać się z nią, wyrażoną w programie wyborczym, który znajduje się na mojej stronie i który powstał w wyniku konsultacji z różnymi środowiskami naszej uczelni. Jest on wyrazem potrzeby zmian, jakie muszą nastąpić – dodał. 

Zaznaczył, że jest to nie tylko program naprawczy uczelni, ale też “stanowcza zmiana wizerunku, jaki przesłonił niedawno 50 lat świetnej historii UG oraz mrówczą pracę wybitnych naukowców i dydaktyków”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejne zakażenia koronawirusem w Jastrzębskim Węglu
Następny artykułOperacje wywiadu PRL na terenie ZSRR