„[…] niedźwiedziu! Gdybyś w mateczniku siedział/nigdy by się o tobie Wojski nie dowiedział. Ten cytat z Mickiewicza dedykuję Paniom Posłankom, które były łaskawe zapytać mnie o kwestie polityki ministerialnej dotyczącej współprowadzeń instytucji kultury” – tak zaczął swoją odpowiedź na list posłanek KO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej. W oryginalnym fragmencie z „Pana Tadeusza” mowa jest o „głupim niedźwiedziu”.
Niepokój posłanek ws. finansów teatru, który wystawił kontrowersyjne „Dziady”
W wysłanym we wtorek 28 grudnia liście, posłanki KO pytają o decyzję ministra ws. współprowadzenia Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przez Ministerstwo Kultury. Jeszcze przed premierą kontrowersyjnych „Dziadów” w reżyserii Mai Kleczewskiej do Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły dokumenty świadczące o tym, że krakowska placówka będzie współprowadzona przez Ministerstwo Kultury, co miałoby zapewnić szczodre finansowanie.
Według nieoficjalnych informacji krakowskiej „Gazety Wyborczej” resort Piotra Glińskiego miał wnieść do budżetu małopolskiej placówki około 3 miliony złotych. W związku z możliwością patronatu ministerstwa, dyrekcja teatru nie składała wniosków o wsparcie celowe poszczególnych projektów.
Jednak do końca roku zostało parę dni, a teatr do dziś nie otrzymał decyzji dotyczącej współprowadzenia. I właśnie tę kwestię w swoim liście poruszają posłanki Małgorzata Kidawa-Błońska i Iwona Śledzińska-Katarasińska, podejrzewając, że powodem zamieszania są właśnie „Dziady”.
Posłanki chcą się dowiedzieć od wicepremiera, dlaczego wstrzymano rozmowy, czy jest jakiś związek ze spektaklem w reżyserii Mai Kleczewskiej oraz „czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wywiąże się ze złożonej deklaracji”. „Niszczenie instytucji kultury stało się specjalnością ministra… kultury” – podsumowała sprawę na Twitterze Śledzińska-Katarasińska.
Gliński odpowiada na list: To szukanie powodu do kolejnej politycznej zwady
Minister Kultury odpowiedział na list już w środę, zamieszczając kopie swojego pisma na Twitterze.
„Chciałbym wierzyć, że pytanie Pań Posłanek wynika wyłącznie z ich rzeczywistej troski o kondycję polskich instytucji kultury, ale patrząc na stan tych instytucji i liczbę instytucji współprowadzonych w latach 2008-2015 (zaledwie 15 samorządowych instytucji artystycznych i 32 muzealne w całym kraju) vs. liczbę na koniec 2021 r. (30 samorządowych instytucji artystycznych i 52 muzealne od początku 2022 r.), można zapytać, dlaczego rząd Platformy Obywatelskiej – Polskiego Stronnictwa Ludowego nie wspierał tak ważnych instytucji, jak właśnie przywoływany Teatr im. Słowackiego w Krakowie” – pisze Gliński, wymieniając też szereg innych instytucji kultury objętych mecenatem państwa. „Jakoś wtedy Panie Posłanki nie pytały swoich kolegów z rządu, dlaczego nie dają środków na kulturę” – dodał.
Minister Kultury wymienił całą listę zarzutów wobec polityki rządu PO-PSL. „Z tej perspektywy krokodyle łzy nad teatrem Słowackiego wydają się nie tylko mało prawdziwe, ale wyglądają wyłącznie na szukanie powodu do kolejnej politycznej zwady” .
Gliński potwierdził, że Ministerstwo rozważało współprowadzenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, ale zdecydowało, że od nowego roku współprowadzone będą inne instytucje kultury: Teatr Muzyczny w Poznaniu i Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.
„Plany współprowadzenia Teatru Słowackiego musiały zostać odłożone na później” – podkreśla minister w liście, zarzucając rzekome zaniedbania w czasach rządów PO-PSL. „Przyjęcie przez MKiDN do współprowadzenia (co oznacza poważne i wieloletnie zobowiązanie finansowe) kolejnej instytucji kultury w tym mieście pogłębiłoby dysproporcje w stosunku do wielu innych ośrodków w kraju. Namawiam Panie Poseł do zapoznania się z informacjami o działalności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tym zakresie” – zakończył pismo.
twitterCzytaj też:
Kurator oświaty „ODRADZA” szkołom wyjść na „Dziady” i pisze o „antyrządowym spektaklu”. Teatr odpowiedział
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS