A A+ A++

Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau jest pierwszym laureatem nagrody niemieckiego katolickiego stowarzyszenia Maximilian-Kolbe-Werk.

MKW powstało w 1973 roku by nieść pomoc ofiarom gett i byłym więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych. Działacze stowarzyszenia z okazji 50-lecia działalności ustanowili nagrodę Maximilian-Kolbe-Werk-Preis.

Piotr Cywiński, dyrektor muzeum Auschwitz, jest pierwszą osobą, która ją otrzymała. Wręczenie nastąpiło podczas uroczystej gali jubileuszowej MKW w Berlinie. Laudację na część laureata wygłosił ksiądz Ludwig Schick, emerytowany arcybiskup Bambergu.

„Myślenie o Auschwitz wymaga myślenia o indywidualnych losach, o poszczególnych biografiach. A to, jak je zaprezentować, jest bardzo bliskie sercu doktora Cywińskiego. Zarządzając miejscem pamięci, wykazuje zainteresowanie indywidualnymi osobami, ludźmi. Wynika to z jego książki „Auschwitz. Monografia człowieka” – powiedział abp. Shcick.

Wspomniana praca naukowa Piotra Cywińskiego jest dostępna w językach polskim i angielskim. Wkrótce pojawi się jej niemieckojęzyczne wydanie.

„Ta książka powinna się stać klasyką literatury o Auschwitz. Dyrektor Cywiński zmaga się w niej z doświadczeniami ludzi, którzy przeszli przez Auschwitz. Pokazuje wrażliwą ludzką godność, zdewastowaną twarz ludzkiego człowieczeństwa, ale również wspaniałość i zdolność do pozostania człowiekiem. Przez lata, przez dekady radzenia sobie z historią ludzkości, w szczególności historią ubiegłego stulecia, to jest jego pogląd na ludzi” – stwierdził duchowny.

Dyrektor Cywiński odbierając wyróżnienie Maximilian-Kolbe-Werk-Preis przypomniał, że czasy i pokolenia się zmieniają i nasz świat tak szybko się zmienia.

„Jednak mamy nasze wartości pojednania, tradycje tego, jak służyć, jak pomagać, jak mieć nadzieję, jak ufać, jak być głosem mówiącym o tym w naszych społeczeństwach, w tych szczególnych czasach. Te wartości nie przeminą, pomimo zmian generacyjnych. One przetrwają. Jeżeli dzisiaj mówimy, że dużo zostało zrobione, mogę zapewnić, że w tym zmieniającym się świecie pełnym wyzwań do zrobienia jest jeszcze więcej. W perspektywie tych wielu trudnych zadań na przyszłość, jeżeli mogę w jakikolwiek sposób pomóc i służyć, jestem na to gotowy” – zapewnił Piotr Cywiński.

Podczas obchodów jubileuszu i odbyły się dwa panele dyskusyjne. W jednym wziął udział Leon Weintraub, były więzień KL Auschwitz.

„Praca nad pamięcią, tak aby nie zapomnieć o tym co się stało, jest tym wyjątkowym doświadczeniem, tak aby to się nigdy nie powtórzyło w historii świata. To, co się stało, nie może zostać zapomniane. Oznaczałoby to ponowne zabicie ofiar” – podkreślił ocalały z holokaustu.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOpracują koncepcję nowego mostu
Następny artykułZDM wystawia na sprzedaż porzucone samochody. Wśród nich… Chrysler w kwiatki